ژانویه 27, 2021

تحقیق دانشگاهی – بررسی میزان و نحوه بکارگیری کتاب الکترونیکی در فعالیت های آموزشی و پژوهشی …

1 min read

3d illustration of molecule model. Science or medical background with molecules and atoms.

برای استفاده از این کتب دانشجویان به ابزارهای خاصی و تجهیزات خاصی نظیر رایانه های شخصی[۱۱۵]، رایانه های کیفی[۱۱۶]، وسایل الکترونیکی و یا نیاز به ارتباط از طریق اینترنت است.
اگرچه در این گونه کتب امکان جستجو به راحتی برای کاربر فراهم است اما ممکن است به دلیل مشکلاتی نظیر زبان طبیعی آن طور که باید و شاید کاربرپسند نباشد.
اگر یک کتابخانه دانشگاهی بخواهد مجموعه ای از کتب الکترونیکی را از تامین کنندگان مختلف فراهم نماید نیاز به استانداردسازی ساختاری احساس می شود زیرا در غیر این صورت موجب ابهام کاربر هنگام استفاده از آن ها خواهد بود.
دانشجویانی که قصد نوشتن تحقیقی را دارند معمولاً چندین کتاب را بر روی میز خود قرار داده و از آن ها در کنار هم به راحتی استفاده می نمایند و مطالب آن ها را با هم مقایسه و نتیجه گیری می نمایند، اما امکان دسترسی همزمان به چندین کتاب الکترونیکی به طور همزمان مشکل است.
هرچند تعداد کتاب های الکترونیکی در حال رشد می باشد اما هنوز تعداد آن ها محدود بوده و تعداد بسیاری از آن ها به زبان انگلیسی یا با جهت گیری و تمایل به سوی ایالات متحده آمریکا هستند.
۲-۵-۲-کارمندان خدمات کتابداری و اطلاع رسانی[۱۱۷]
در این بخش دانشگاهی اغلب کارمندان متخصص در کتابخانه ها و خدمات اطلاع رسانی و مرکز منابع یادگیری[۱۱۸] یک کلید ارتباطی بین ناشران و تولیدکنندگان کتاب الکترونیکی با نیازهای استفاده کنندگان هستند. مزایایی که برای کارمندان کتابداری که کتاب الکترونیکی را برای استفاده کنندگان آماده می سازند، شامل موارد ذیل است:
عدم فقدان هر جلد و عنوان کتاب در مرور زمان.
توانایی آماده سازی فونت های سازگار با نیاز مراجعه کننده و امکان خروجی های صدا و غیره، و برای دانشجویان نابینا امکان انطباق با نیازهای آن ها، همان طور که جزء حقوق آن ها نیز بیان شده است. این منابع نقش مکمل را دارند.
امکان یکپارچه سازی منابع در محیط یادگیری مجازی[۱۱۹].
امکان سفارش و تحویل این کتب در کتابخانه ها بسیار آسان است که این امر منجر به صرفه جویی در بسیاری از هزینه ها می شود.
امکان ایجاد یک مدیریت پویا: اگر آمار مرتبط از میزان استفاده مشخص گردد.
با وجود مزایا، کارمندان با پیچیدگی هایی مواجه هستند:
مجموعه سازان کتاب الکترونیکی[۱۲۰] و ناشران که کتاب الکترونیکی را برای کاربران آماده می سازند تنوعی از مدل های اجازه پروانه ای را که چگونگی دسترسی به کتاب الکترونیکی را کنترل می کند در نظر دارند.
با توجه به تنوعی که در میان تامین کنندگان مختلف کتاب الکترونیکی در سطوح استفاده متفاوت وجود دارد موجب شده است که کارکنان خدمات کتابداری و اطلاع رسانی مدارکی چاپی و یا الکترونیکی را به منظور دسترسی به کتاب الکترونیکی برای استفاده کنندگان فراهم آورند.
کارکنان خدمات کتابداری و اطلاع رسانی باید با همکاران دانشگاهی خود ارتباط داشته باشند تا بتوانند کتب الکترونیکی مناسب را برای استفاده کنندگان فراهم آورند.
 
 
ناشران[۱۲۱]
برخی از ناشران به میزان بسیار و برخی کمتر درگیر تولید کتاب الکترونیکی شده و تعدادی دیگر منتظر نتیجه بازاریابی این گونه کتب هستند.
 
 
جمع آوری کنندگان کتب الکترونیکی[۱۲۲]
در بازار کتاب الکترونیکی شرکت هایی هستند که محتوای چندین کتاب الکترونیکی از ناشران مختلف را از طریق نرم افزارها و سخت افزارهای خاصی در اختیار دیگران به مانند کتابخانه ها قرار می دهند.
 
 
نویسندگان[۱۲۳]
همان طور که اکثریت مجلات الکترونیکی کپی مجلات چاپی در فرم الکترونیکی هستند، اکثریت کتاب های الکترونیکی نیز نسخه ای از کتب چاپی خود هستند. تعداد کتاب هایی که از همان ابتدا به صورت الکترونیکی تولید شده، بسیار اندک است. بنابراین نویسندگان نیازمند به استفاده از روش های گوناگونی برای پیشرفت کتب الکترونیکی هستند. نویسندگان این گونه کتاب ها به مانند کتاب های چاپی مسئول محتوای کتب خود هستند و باید حق مولفی برای کتاب آن ها در نظر گرفته شود. از سوی دیگر به مانند کتاب های چاپی باید توافقی بین ناشر و نویسنده کتاب الکترونیکی مبنی بر سهم بدست آمده از فروش آن ها در نظر گرفته شود( لوسی، ۱۳۸۸).
۲-۶- ویژگی های کتاب های الکترونیکی
افراد زمانی از یک فناوری جدید استفاده می کنند که فواید و مزایای بسیاری داشته باشد و نسبت به فناوری قبلی کارایی و موفقیت بیشتری داشته باشد. زمانی کاربران از کتاب های چاپی به سوی کتاب های الکترونیکی سوق داده می شوند که استفاده از این نوع کتاب ها راحت تر و مزایای بیشتری داشته باشد.
در این بخش برخی از مهمترین ویژگی های کتاب های الکترونیکی بیان خواهد شد.
 
 
قابلیت های عمومی
متن قابل خواندن در دستگاه های دیگر. اکثریت قریب به اتفاق مردم برای نوشتن و یا خواندن مطالب از طریق رایانه از نرم افزارهایی چون واژه پرداز[۱۲۴] استفاده می کنند. یکی از مشکلات این نرم افزار این است که مطلبی که در یک نسخه آن و یا در یک ویندوز فارسی ساز نوشته می شود به سادگی در نسخه دیگر این نرم افزار قابل اجرا نیست. همچنین بسیاری از افراد برای خواندن مطلبی که در قالب پی دی اف در اختیار دارند، نرم افزارهای ویژه اجرای

دانلود متن کامل این پایان نامه در سایت abisho.ir

پی دی اف را نداشته و حتی نام آن ها را نیز ممکن است نشنیده باشند. اما کتاب های الکترونیکی که در فرمت فایل اجرایی ای ایکس ای[۱۲۵] هستند این مشکل را نیز حل کرده اند یعنی کتاب الکترونیکی خود را صرف نظر از نوع سیستم عامل و یا وجود نرم افزاری برای خواندن آن نه تنها ساده تر از ورق زدن یک روزنامه خوانده خواهد شد، بلکه از امکانات بسیار جالب دیگر آن نیز می توان بهره مند شد و حتی می توان از کتاب بری نویسنده آن ایمیل فرستاد!( طباطبایی، ۱۳۸۷).
از جمله مشکلات دیگر این که خواندن مطالب از طریق این‌گونه نرم‌افزارها به دلیل عدم تعبیه یا اجرای ساده فرامتن ها[۱۲۶] و نیز فقدان تبادل بین مطالب به صورت بی درنگ برای خواننده بسیار خسته‌کننده خواهد بود. اما در یک کتاب الکترونیکی مطالب بسیار طولانی مثلاً نسخه کامل کتاب مقدس را می‌توان به صورت کلیک روی فهرست ها و دسته‌بندی ها، به ساده‌ترین شکل مرور کرد( یعقوبی،۱۳۸۱).

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.