ژانویه 17, 2021

سایت مقالات فارسی – بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن …

1 min read

متن غایب:
أُولَئِکَ الَّذِینَ حَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ فِی الدُّنْیَا وَالآخِرَهِ وَمَا لَهُم مِّن نَّاصِرِینَ ﴿ آل عمران/۲۲﴾.
ترجمه: آنان کسانى‏اند که در دنیا و آخرت اعمالشان به هدر رفته و براى آنان هیچ یاورى نیست.
عملیات بینامتنی: آیهی فوق در مورد کسانی نازل شده که کفر ورزیدن به پروردگار، کشتن بناحق پیامبران(ع) و کشتن کسانى که از برنامههاى پیامبران دفاع میکردند و مردم را به عدالت دعوت مینمودند را جزء عادات خود قرار داده بودند. بر اساس همین جرائم و معصیتهایی که مرتکب شدهاند، خداوند عذابهایی را برایشان برمیشمارد، که اگر اعمال نیکى انجام دادهاند تحت تأثیر گناهان بزرگ آنان اثر خود را از دست داده است، و دیگر اینکه آنها در برابر مجازاتهاى سخت الهى هیچ یار و یاور و شفاعتکنندهای نخواهند داشت (ر.ک: الطباطبایی، ۱۳۷۲ش، ج۳؛ ۱۳۱-۱۳۰؛ مکارم شیرازی، ۱۳۶۱ش، ج۲: ۴۷۹). شاعر ما عبدی در این بیت از شعر خویش عاقبت کسانی را که دوستدار ولایت امیرالمؤمنین علی(ع) نیستند را منتج به از دست دادن اعمال نیکی است که در طول عمر انجام میدهند. رابطهی بینامتنی با توجّه به وجود واژگان کلیدی «حَبَطَت و أَعمَالُه» در متن حاضر که سوق دهندهی ذهن مخاطب به سوی متن غایب است، از نوع نفی جزئی است.
متن حاضر:

دانلود متن کامل پایان نامه در سایت jemo.ir موجود است

صَلََّی عَلَیهِم رَبَّنَا بَارِی الوَرَی وَ مُنشِئُ الخَلقِ عَلَی وَجهِ الثَّرَی
(الأمین، ۱۴۰۳هـ، ج۹: ۲۷۰)

ترجمه: پروردگار ما که خالق آسمان و زمین و آفرینندهی مخلوقات بر روی زمین است بر اهل بیت (ع) درود فرستاد.
متن غایب:
إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا ﴿احزاب /۵۶﴾.
ترجمه: خدا و فرشتگانش بر پیامبر(ص) درود مى‏فرستند اى کسانى که ایمان آورده‏اید بر او درود فرستید و به فرمانش به خوبى گردن نهید.
عملیات بینامتنی: آیهی فوق در پی بحثهایی که در آیات گذشته پیرامون حفظ حرمت پیامبر اکرم(ص) و عدم ایذاء او آمده در آیات مورد بحث، نخست سخن از علاقهی خاصّ خداوند و فرشتگان نسبت به پیامبر(ص) میگوید، و بعد در این زمینه به مؤمنان دستور میدهد. ابو حمزه ثمالى از یکى از یاران پیامبر(ص) به نام «کعب بن عجره» چنین نقل میکند: هنگامى که آیه فوق نازل شد عرض کردیم یا رسول الله! سلام بر تو را میدانیم ، ولى صلاه بر تو چگونه است؟ فرمود: بگوئید: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ عَلى آلِ مُحَمَّد کَمَا صَلَّیْتَ عَلَى آلِ إِبْرَاهِیمَ إِنَّکَ حَمِیْدٌ مَجِیدٌ، اللَّهُمَّ بارِکَ عَلى مُحَمَّد وَ عَلى آلِ مُحَمَّد کَمَا بارَکْتَ عَلى آلِ إِبْرَاهِیمَ إِنَّکَ حَمِیْدٌ مَجِیدٌ» (البخاری، بیتا، ج۶: ۱۵۱). از این حدیث هم چگونگى صلاه و درود بر پیامبر(ص) روشن میشود و هم معنى سلام .شاعر در این بیت از شعر خویش با زبانی پر نغز به اهمّیت سلام و صلوات بر پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت مطهّرش پرداخته است. این در حالی است که این شعر، خود نشانگر توجّه و اهتمام شاعر برجسته، عبدی کوفی، به اهل بیت(ع) میباشد. در بررسی روابط بینامتنی این بیت، بهرهمندی از نفی جزئی، مبنی بر وجود واژه کلیدی «صَلَّی» ذهن مخاطب را به سوی متن غایب سوق داده، و این که شاعر با زبردستی تمام استفاده از مضمون آیهی قرآن در شعر خود منعکس نموده است که از نفی متوازی بهرهمند گشته است.
متن حاضر:

الصـَّــادِقــُـونَ النَّـــاطِــقـُـو نَ السَّابِقُونَ إِلَی الرَّغَائِبُ
(الأمین، ۱۴۰۳هـ، ج۹: ۲۷۰)

ترجمه: اهل بیت(ع) اگر سخن بگویند، راستگویان پیشگام در کارهاى پسندیدهاند.
متن غایب:
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکُونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ ﴿ توبه /۱۱۹﴾.
ترجمه: اى کسانى که ایمان آورده‏اید! از خدا پروا کنید و با راستان باشید.
متن غایب:
وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ أُوْلَئِکَ الْمُقَرَّبُونَ فِی جَنَّاتِ النَّعِیمِ (واقعه/۱۲-۱۰).
ترجمه: و سبقت‏گیرندگان مقدّمند، آنانند همان مقرّبان (خدا) در باغستانهاى پر نعمت.
عملیات بینامتنی: در تعدادی از آیات قرآن صادقین یا صادقون آمده است، که از مجموع این آیات نتیجه میگیریم که صادقین آنهائى هستند که تعهّدات خود را در برابر ایمان به پروردگار به خوبى انجام میدهند، نه تردیدى به خود راه میدهند، نه عقب نشینى میکنند، نه از انبوه مشکلات میهراسند بلکه با انواع فداکاریها، صدق ایمان خود را ثابت میکنند. اما مکارم شیرازی در تفسیر نمونه چنین بیان میکند: «آن هنگامی که آیهی فوق نازل شد، پیامبر اکرم(ص) در جواب سلمان فارسی چنین فرمود: عنوان صادقین مخصوص برادرم على(ع) و اوصیاء بعد از او تا روز قیامت است»(مکارم شیرازی، ۱۳۶۱ش، ج۸: ۱۸۱). «سابقون» کسانى هستند که نه تنها در ایمان پیشگامند، که در اعمال خیر و صفات و اخلاق انسانى نیز پیشقدمند، آنها «اسوه» و «قدوه» مردمند، و امام و پیشواى خلقند، و به همین دلیل مقربان درگاه خداوند بزرگند. رابطهی بینامتنی این فراز از شعر عبدی کوفی با کلام وحی، هم از نوع نفی جزئی بوده؛ چرا که واژگان کلیدی «الصَّادِقُونَ و السَّابِقُونَ»، موجود در متن حاضر مخاطب را به سوی متون غایب رهنمون مینماید، و هم نفی متوازی میباشد؛ چرا که شاعر برای بیان مقصود خویش مضمون کلام وحی را مورد استفاده قرار داده است.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.