ژانویه 27, 2021

فايل دانشگاهی – سیستم ثبت نام کانون فرهنگی آموزش مشهد- قسمت ۴

1 min read

فایل پروژه دارای انشعاب .dpr و اساسا حاوی دستورات آغازین برنامه کاربردی در بین یک جفت begin و end است.
دستور Program نشان دهنده نام فایل اجرایی است. دستور Uses نشانگر تمام فایلهایی است که صریحا در پروژه گنجانده شده اند و نام آنها با کاما از یکدیگر جدا شده است. $R یکی از دایرکتیوهای کامپایلر است. دایرکتیو{$R*.RES} نشان می دهد که دلفی باید اطلاعات منابع ویندوز را در فایلی همنام با پروژه و با انشعاب .RES جستجو کند. Begin و End معادل Sub mail() در زبان c و آغاز کننده یک رویه در ویژوال بیسیک هستند. برنامه های کاربردی دلفی عموما با Application.Initialize آغاز و با Application.Run خاتمه می یابند.
اگر چه دستورات فایل .dpr قابل تغییر هستند، اما عموما ضرورتی به انجام این کار وجود ندارد. بهتر است مدیریت فایل پورژه را به دلفی واگذار کنید. مگر آنکه از تغییراتی که اعمال می کنید. مطمئن هستید.

فایل متن برنامه

فایل متن برنامه ها در پاسکان دارای انشعاب .pas است. عموما هر پروژه حداقل یک یونیت خواهد داشت. یونیت، محلی است که دستورات در انجا نوشته می شوند. اگر ماجول داده ها یا فرمی را ایجاد کنید، در آن صورت هم یک فایل .pas و هم یک فایل .dfm خواهید داشت.

فرم ها و ماجول داده ها

فرمها و ماجول داده ها دارای انشعاب .dfm هستند و با یک فایل .pas مرتبط می شوند. دستورات برنامه در یونیت دارای انشعاب .pas نوشته می شود. فایل DFM که تا پیش از دلفی ۵ یک فایل باینری بود، اینک متنی است و منابع لازم را به گونه ای تعریف می کند تا فرم ها و ماجولهای داده ها بتوانند نمای ویژوال شی ها را ذخیره کنند. فرم ها زیر کلاسه از Tform و ماجول نیز زیر کلاسی از TdataModule هستند که هر دو در یونیت forms.pas تعریف شده اند.

فایل های گزینه ها و پیکربندی

وقتی تغییراتی در گزینه های option، Project اعمال می کنید. دلفی تمام تغییرات را در فایلی با انشعاب .dof ذخیره می کند. وقتی تغییراتی را اعمال می کنید که برچگونگی پامپایل شدن یک برنامه کاربردی تآثیر می گذارند، تمام آن تغییرات به صورت متن در فایل .cfg (پیکر بندی) ذخیره می شوند.

یونیت های کامپایل شده میانجی

هر یونیت کامپایل شده، یک فایل غیر اجرایی با انشعاب .deu است. در طی فاز link کردن روند ساخت فایل اجرایی، این فایل های .dcu هستند که برای تشکیل برنامه کاربردی اجرایی با یکدیگر مرتبط می شوند. در صورت تمایل می توانید این فایل ها را حذف کنید، اما بهتر است بگذارید تا آنها را نیز دلفی مدیریت کند.
وقتی برنامه کاربردی خود را می سازید، دلفی فایل متن برنامه را با یونیت های کامپایل شده مقایسه می کند. چنانچه متن برنامه تغیییر نیافته باشد، دلفی مجبور به کامپایل مجدد یونیت ها نخواهد بود. اگر می خواهید تولید کنندگان دیگر نیز بتوانند برنامه های کاربردی را با استفاده از محصول شما بسازند، در آن صورت می توانید تنها فایل های .dcu (بدون متن برنامه) را توزیع کنید. در این صورت تولید کنندگان دیگر می توانند برنامه شما را بدون اینکه نیازی به داشتن منطق کاری آنها باشد. به کار برند. توزیع فایل های .dcu روشی است که با استفاده از آن می توانید برنامه خود را بدون ارائه منطق و نکات کلیدی آن منتشر کنید.

فایل های پشتیبان

هر وقت فایلی را تغییر دهده و ذخیره می کنید، دلفی از تمام نگارشهای موجودفایل نسخه پشتیبان تهیه می کند. از این رو، همیشه آخرین فایل و نگارش پیش از آن را دارید. قرار داد نامگذاری فایل پشتیبان به این صورت است که نام فایل تقریبا مشاه نام فایل مورد نظر خواهد بود. بااین تفاوت که کاراکتر «~» بین نقطه جدا کننده نام و انتشعاب و نخستین حرف انشعاب قرار خواهد گرفت. به عنوان مثال، main.pas به main.~pas تبدیل خواهد شد.
چون فایل های پشتیبان به هیچ شکل دیگری تغییر نمی یابند، تنها کاری که برای احیای یک نسخه پشتیبان باید انجام دهید آن است که از Explorer استفاده کنید و با حذف «~» نام فایل را تغییر دهید. اگر از یک برنامه کنترل نگارش استفاده می کنید، به محض شروع تولید، با ذخیره سازی مرتب و به روزرسانی فایل های بایگانی، هیچ دلیلی برای از دست دادن اطلاعات وجود نخواهد داشت.

فایل بسته های نرم افزاری آماده

هر فایل بسته نرم افزاری آماده، نوعی پورژه ویژه با انشعاب .dak است. این فایل ها، پروژه هایی هستند که اجزا ساخت آماده را تعریف می کنند.

فایل برنامه کاربردی

این فایل ها عبارتند از DLL ها، برنامه های اجاریی و شی های کنترلی اکتیوX (.ocx، چرا که اکتیوX سابق بر این از قرار داد نامگذاری OLE استفاده می نمود).
هر یک از این نوع فایل ها نمایانگر یک محصول نهایی کامپایل و link شده است. برنامه های کاربردی اجرایی به صورت برنامه های مستقل یاسرویس دهنده اجرا می شوند.DLL ها نمایانگر فایل های منابع یا سرویس دهنده ها هستند، و شی های کنترلی اکتیوX شی های کنترلی پشتیبان هستند که برای ساختن برنامه های کاربردی دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.
فصل سوم

بانک اطلاعاتی پایگاه داده ها

بانک اطلاعاتی چیست؟

از بان اطلاعاتی تعاریف گوناگون شده است که تعریف زیر از همه جامعتر به نظر می رسد:
بانک اطلاعاتی مجموعه ای سازمان یافته از اطلاعات و دادههای مرتبط به هم است. داده ها عبارتند از: حقایق و ارقام یک موضوع خاص و اطلاعات عبارتند از نتایجی که از ترکیب دادهها حاصل می گردند. مؤسسات و سازمانها معمولا به دو صورت سیستم های اطلاعاتی خود را تشکیل داده از آنها استفاده می کنند.

اجزای تشکیل دهنده بانک اطلاعاتی

  1. کاربران
  2. سیستم بانکهای اطلاعاتی
  3. داده های موجود در بانکهای اطلاعاتی

کابران کسانی هستند که به نحوی با بانکهای اطلاعاتی سروکار دارند. براساس نوع کاری که کاربران با بانک اطلاعاتی دارند، می توان آنها را به سه دسته تقسیم کرد:

  1. مدیر یا مسئول بانک اطلاعاتی
  2. برنامه نویسان کاربردی یا طراحان بانکهای اطلاعاتی
  3. کاربران نهایی

کابران هایی کسانی هستند که حق هیچگونه تغییر و تبدیل را در بانک اطلاعاتی ندارند، بلکه فقط از امکانات آن می توانند استفاده نمایند. طراحان بانکهای اطلاعاتی کسانی هستند که بانک اطلاعاتی را ایجاد نموده اند.
مسئول بانک اطلاعاتی کسی است که حق هر گونه تبدیل و تغییر را در بانک اطلاعاتی دارد. به عنوان مثال اضافه کردن داده های جدید و حذف یا اصلاح داده ها به عهده مسئول بانک اطلاعاتی است. سیستم بانک اطلاعاتی مجموعه ای از برنامه هایی است که نیازهای کاربران را برآورده می کند.

عناصر صفحه DATA ACCESS

با استفاده از عناصر این صفخ می توان به بانک اطلاعاتی دسترسی داشت. عناصر این صفحه، عمل اشاره کردن به بانک اطلاعاتی، جدول و رکودها را آسان می سازد. هیچ یک از عناصر صفحه Data Access در زمان اجرا قابل بویت نیست(تمام عناصر صفحه Data Access، غیر ویژوال اند).

عناصر صفحه DATA CONTROL

عناصر این صفحه، عناصر دستگاری داده ها نام دارند. با استفاده از این عناصر می توان داده ها را نمایش داده پیمایش و ویرایش کرده و سپس دوباره به بانک اطلاعاتی بازگرداند. بیشتر این عناصر همانند عناصر صفحه Standard یا صفحه Additional عمل می کند. عناصر صفحه DATA CONTROL در زمان اجرا قابل رویت می باشند(از عناصر ویژوال اند).

ایجاد ساختار بانک اطلاعاتی

برای ایجاد یک بانک اطلاعاتی ابتدا باید ساختار رکورد را مشخص کرد. برای این منظور باید نام، نوع و صور هر فیلد از رکوردهای بانک اطلاعاتی را تعیین نمود. برای تعریف ساختار بانک اطلاعاتی فرمان DataBase Desktop از منوی Tools را انتخاب نمایید. مراحل ایجاد ساختار بانک اطلاعاتی به صورت زیر است:

دانلود کامل پایان نامه در سایت pifo.ir موجود است.
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.