ژانویه 15, 2021

شبکه توزیع محتوا CDN چیست؟ چرا باید از آن در سئو استفاده کرد؟

1 min read

در این مقاله می خوایم تا شما رو با معنی شبکه پخش محتوا CDN یا همون Content Delivery Network و تاثیر اون بر کارکرد بهتر سایت و افزایش سرعت بارگذاری اون آشنا کنیم.

Content Delivery Network که به فارسی اونو شبکه پخش محتوا می گن، از سرورهای زیادی در نقاط جور واجور جغرافیایی استفاده می کنه که سرعت ارسال محتوای استاتیک و پویا رو بهتر کنه. وب سایتا به طور خودکار نیازمند راهی هستن که به نزدیک ترین سرور اونا رو وصل کنه، سرعت بارگذاری صفحه رو زیاد کنه، پهنای باند رو زیاد کنه و سرعت ارسال مطالب رو به کاربران زیاد کنه. بسته به ترافیک و تعداد گره ها الگوریتم CDN، بهترین راه رو واسه بهبود کارکرد انتخاب می کنه.همونطور که از اسم اون مشخصه CDN وظیفه رسوندن و پخش محتوا و اطلاعات شما به سرور بازدیدکننده سایت رو رو دوش میگیره. ولی در عمل وظیفه CDN اینست که با به کار گیری این سیستم سرعت فرستادن اطلاعات به بازدیدکنندگان سایت زیاد شده و زمان بارگذاری صفحات تا حد زیادی کم میشه.

شبکه پخش محتوا CDN

کاربرانی با وسیله اتصالی سرعت بالا، مخصوصا اگه از سرور خیلی فاصله داشته باشن، تماشاگر معطلیای در بارگذاری و کیفیت پایین عملکردها هستن.به کار گیری CDN باعث بهینه شدن سرعت ارسال (داده) و افزایش پهنای باند موجود واسه هر کاربر می شه.

در واقع شبکه پخش محتوا ( CDN) در هر سرور خود، مطالب سایت رو به صورت کش شده نگه داری می کنه و بسته به نشانی IP کاربر، نزدیکترین سرور رو به اون انتخاب کرده و اطلاعات رو از اون سرور واسه اون می فرسته .

سرفصل محتوا

   • زمانیکه شما یه سیستم CDN رو فعال میکنین تاثیر اون به شکل زیر میشه:
 • CDN رتبه موتور جستجو رو بهتر کنه
 • امتیازات به کار گیری CDN چیه؟
  • توقفا و ترافیک سنگین رو نابود می کنه:
  • به کمترین حد ممکن رسوندن از دست دادن بسته ها:
  • افزایش سرعت بارگذاری:
  • برعکس کردن فایل:
  • ارسال زنده رو بهینه می کنه:
  • شبکه های خطی رو توانمندتر می کنه:
  • کیفیت پوشش زنده رو پیشرفت میده:
  • توانایی پیشرفت داره:
 • مشکلات CDN چیه؟

  مشکلات

  • در نقاطی خوب عمل نمی کنه( نقاط جدید شکست داره)
  • واسه رشد کسب وکار شما سود ممکنه نداشته باشه
  • مشکل مدیریت محتوا
  • نداشتن کنترل مستقیم
  • انتخاب یه CDN ( شبکه پخش محتوا)
 • چیجوری میشه یه شبکه پخش محتوای مناسب (CDN) رو انتخاب کرد؟
 • سرویسای شبکه پخش محتوای عمومی (CDN) رایگان

زمانیکه شما یه سیستم CDN رو فعال میکنین تاثیر اون به شکل زیر میشه:

۱- شبکه پخش محتوا یا همون CDN همه سرورهای شبکه جهانی اینترنت رو پوشش می ده. پس زمانیکه شما این سیستم رو واسه سایت خود فعال میکنین، اطلاعات شما روی همه این سرورها کپی و ذخیره میشه و زمانیکه یه بازدیدکننده به سایت یا وبلاگ شما وارد میشه محتوای سایت شامل تصاویر و متون رو از نزدیک ترین سرور نزدیک به خود دریافت میکنه و مستقیما به هاست یا سرور شما وصل نمیشه. این کار موجب بهبودی خیره کننده در کارکرد سایت شما می شه.

۲- CDN تموم اطلاعات ثابت شما مانند تصاویر، کدهای CSS و javascript، mp3، pdf و فایلهای ویدئویی شما رو پشتیبانی میکنه و تنها اطلاعاتی که قابل تغییر و بروزرسانی هستن مانند متون و کدهای HTML از سرور اصلی شما فراخوان می شن. با این کار مصرف پهنای باند هاست شما کم شده و هزینه ای که هرساله واسه اون میپردازید کاهش زیادی داره.

۳- فرق سرعت و کارکرد واسه خودتون یا آدمایی که در نزدیکی سرور اصلی شمان فرق زیادی نداره، ولی واسه کسائی که ار نقاط جور واجور جهان به سایت شما وارد می شن این افزایش سرعت به وجود اومده به وسیله CDN به طور کامل محسوس میشه. با در نظر گرفتن اینکه سایتهای ایرونی معمولا سرور و هاست خود رو از خارج و کشورهایی مانند آلمان و آمریکا جفت و جور میکنن و عموم بازدیدکنندگان از داخل کشور هستن به کار گیری CDN میتونه بسیار اثر داشته باشه. واسه تعیین تاثیر CDN بر سرعت سایت می تونین کارکرد خود رو با ابزارهایی مانند Pingdom و GTmetrix بعد و قبل از فعال سازی CDN بررسی و مقایسه کنین.

CDN رتبه موتور جستجو رو بهتر کنه

یکی از عاملای مهم در رتبه بندی سایت و سئو، سرعت سایته. در واقع موتورهای جستجو، سایتایی رو که دارای سرعت بارگذاری کمی هستن رو جریمه می کنه. از یه طرفی دیگه، با در نظر گرفتن سرعت بالای تولید اطلاعات، صبر کاربران خیلی کمتر از گذشته شده و اونا به دنبال سایتی هستن که اطلاعاتشون رو با سرعت بیشتری از گذشته بارگذاری و ارائه دهد. هم اینکه صاحبان سایت هم به دنبال این موضوع هستن که صفحه اونا با کمترین زمان ممکنه، بارگذاری شه. از این رو موضوع CDN مطرح گردید.

تکنولوژی CDN، یه کپی از اطلاعات  رو واسه حفاظت در برابر خرابی جزیی اینترنت حفظ می کنه. کپی ورداری و افزونگی محتوا، اضطراب به وجود اومده به وسیله پاک شدن مطالب رو نابود می کنه و از این رو باعث می شه که اطلاعات چون در هر سروری هست، سریعتر به در صفحه کاربر بارگذاری شه و در نتیجه سرعت سایت رو زیاد می کنه.

اضطراب

امتیازات به کار گیری CDN چیه؟

صاحبان کسب وکارها باید واسه بهینه سازی سایت خود مبادرت به تولید محتوا کنن و اونا در سایت خود نگه دارن( حتی اگه ساختار سایت رو تغییر بدن) و از طرفی دیگه باید همه این اطلاعات رو در سریع ترین زمان ممکن، به کاربران خود که دنبال کننده سایت اونا هستن، ارائه بدن. CDN( شبکه پخش محتوا) همونطور که گفتیم چون از سرورهای زیادی استفاده می کنه، باعث می شه که سرعت بارگذاری و ارسال داده به مشتریان می شه و در واقع واسه ارسال سریع تر داده به صاحبان سایتا کمک می کنه. هم اینکه CDN دارای مزیتای زیر همه:

سئو

توقفا و ترافیک سنگین رو نابود می کنه:

بارگذاری فیلما زمان زیادی رو واسه بارگذاری میگیره و حتی ممکنه که بارگذاری اون بنا به دلایل مانند سرعت پایین اینترنت، متوقف شه اما CDN کمک می کنه که این موضوع اتفاق نیفتد و سرعت دانلود فیلم رو زیاد می کنه.

به کمترین حد ممکن رسوندن از دست دادن بسته ها:

کیفیت ارسال بسته ها رو زیاد می کنه چونکه داده ای هیچ بسته ای از بین نمی ره( یا به کمترین حد ممکن مقدار ممکن می رسه.)

افزایش سرعت بارگذاری:

به دلیل داشتن سرورهای زیاد که در واقع اطلاعات سایت رو در اونجا نگهداری می کنه، سرعت بارگذاری افزایش پیدا می کنه.

برعکس کردن فایل:

برعکس کردن فایل، از داده وقتی که اتفاقی ناگواری به طور طبیعی میفته، حفظ می کنه. زلزله یا زمین لرزه ممکنه که باعث قطع سرویس واسه یه مدت طولانی شه اما CDN اطلاعات رو بازم حفظ می کنه.

زلزله

ارسال زنده رو بهینه می کنه:

در شبکه های اجتماعی مانند یوتیوب که پایه اون بارگذاری فیلمه، به غیر سریع کردن دانلود فیلما، نمایش زنده اونا رو بهتر و با کیفیت بیشتری انجام می شه.

شبکه های خطی رو توانمندتر می کنه:

شرکتا می تونن از همون روشی که شبکه های اصلی مطالب خود رو ارائه میدن، با به کار گیری CDN وبه صورت ۲۴ ساعته هم خدمات خود رو ارائه بدن.

کیفیت پوشش زنده رو پیشرفت میده:

صاحبان سایت می تونن پوشش زنده ای از فعالیتای خود بدون نگرانی کاهش کیفیت، داشته باشن.

توانایی پیشرفت داره:

تکنولوژیای جدید نیازمند پیشرفت در سرورها هستن تا بهتر بتونن خدمات خود رو به کاربران ارائه بدن. CDN رو میشه با تکنولوژیای جدیدی که به وجود اومده، یکی بودن داد و از این رو میشه توانایی پیشرفت داره.

مشکلات CDN چیه؟

هر وسیله و تکنولوژی در کنار امتیازات خود، دارای مشکلات خاص خوده. مشکلات CDN میشه گفت هزینه های زیادیه که هر ماه باید پرداخت اما کلا چون راه ارسال داده رو کم می کنه، می تونه باعث صرفه جویی کلی شه. چندتا از معایبی که CDN داره:

در نقاطی خوب عمل نمی کنه( نقاط جدید شکست داره)

نقاطی در ارسال محتوا هست که باعث شکست در کل زنجیره می شه ( البته اگه اتفاق بیفته)

متفاوت بودن زمان جواب

شبکه پخش منابع دارای کلاینتای زیادیه و از این رو زمان جواب به خاطر حجم ترافیک دیگه CDNا ممکنه فرق داشته باشه.

واسه رشد کسب وکار شما سود ممکنه نداشته باشه

صاحبان وب سایتا باید قبل از خرید CDN ، در مورد موقعیتای مشتریان خودشون تحقیق کنن و شبکه پخش محتوایی رو انتخاب کنن که از نظر موقعیت باعث رشد کسب وکار اونا شه. مثلا مشتریان اصلی شما از ایران هستن، خرید CDN از اروپا یا دیگه کشورای آسیا منفعتی واسه شما نداره ولی از نظر سئو تاثیر گذاره.

مشکل مدیریت محتوا

شرکتا واسه تولید محتوا بهینه خود، از سیستم تولید محتوا استفاده می کنن که این سیستم در هر بخش و ناحیه ای مخصوص به خوده که ممکنه به وسیله CDN پشتیبانی نگردد.

نداشتن کنترل مستقیم

تغییرات در محتوا باید به وسیله افراد و ارائه دهندگان CDN انجام گیرد و هیچ مالکی نمی تونه مستقیم به اون دسترسی داشته باشه که این ممکنه باعث مشکلی شه.

مشکلی

انتخاب یه CDN ( شبکه پخش محتوا)

همیشه صاحبان این سوال رو تو ذهن خود داره که کدوم نوع شبکه رو انتخاب کنن. هر شبکه ای خصوصیات و ویژگیای خاص خود رو داره. مشتریان بهتره عوامل زیر رو واسه انتخاب یه شبکه پخش محتوا در نظر بگیرن:

  • پشتیبانی از فرستان شکلای جور واجور فرمت ویدیو
  • پشتیبانی از فرستان موبایل
  • موبایل

  • دارای لوازم دارای مجوز و مراقبت شده
  • دارای توانایی موشکافی
  • موشکافی

چیجوری میشه یه شبکه پخش محتوای مناسب (CDN) رو انتخاب کرد؟

هنگام انتخاب یه شبکه پخش محتوا باید به ویژگیای خاص اون به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین تا مطمئن شید که سرویسی با بهترین کیفیت رو واسه جواب به نیازتون برگزیده اید. هر چند هزینه در انتخاب سرویس عامل مهمی هستش اما باید در انتخاب به ویژگیای مهم دیگری هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین.

سرعت سرویس یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب اون هستش چون هدف به کار گیری این شبکه بالا بردن سرعت و بهبود کارکرد سایت از دید کاربرانه. از این رو باید بدونین که سرویسی که در اختیار شما قرار داده می شه با چه سرعتی می تونه محتوای شما رو به دست کاربران برسونه. از طرف دیگه میشه گفت که یه سرویس با کیفیت تنها عامل سرعت رو واسه یه سایت به همراه نمی آورد. قابل اعتماد بودن سرویس هم به اندازه سرعت اون مهمه. از این رو در انتخاب سرویس باید مطمئن شید که با بهترین کیفیت به نیازای مخاطب جواب داده می شه.

علاوه بر فاکتورهایی که در بالا گفته شد، در انتخاب سرویس باید به خدمات و پشتیبانیای اونم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. این نکته بسیار مهمیه چون شما باید بدونین موقع مواجه شدن با یه مشکل، تیم پشتیبانی چه خدماتی به شما ارائه میده و چیجوری با مشکل شما برخورد می کنه. باید مطمئن شید که اپراتورهای پشتیبان موقع مواجه شدن با مشکلات جدی به موقع می تونن اونو برطرف کرده و از تکرار اون جلوگیری کنن.

علاوه براین اپراتورهای یه سرویس مناسب، پیوسته به اون رسیدگی می کنن و با در نظر گرفتن یه اصول منطقی پیوسته اونو به روز می کنن. خیلی مهمه که در بروز رسانیا دسترسی به شبکه واسه مشتریان حتی واسه لحظاتی از بین نره و همیشه شبکه به درستی به خدمت رسانی ادامه بده.

هنگام انتخاب شبکه پخش محتوا همه موارد بالا از اهمیت بالایی بهره مند هستن اما شاید بشه گفت که مهمترین نکته در انتخاب سرویس، محل قرار گرفتن سرورای شبکه باشه. این موضوع در مقایسه با ویژگیایی که در بالا به اونا گفته شد ممکنه کمی بی ربط باشه اما این نکته از ارزش بسیاری برخورداره. اگه از یه شبکه پخش محتوا استفاده می کنین، دیگه هیچ کدوم از کاربران شما نباید از سرورهای ارائه دهنده محتوای شما دور بمونن. اگه این عامل ارضا نشه ممکنه همه فاکتورهای دیگه رو تحت تاثیر بذاره و در نتیجه محتوای شما با کیفیت به دست مخاطب نرسه.

پس منطقیه که در اولویت اول محل قرار گرفتن سرورای شبکه پخش محتوای مد نظرتون رو شناسایی کنین تا مطمئن شید موقع به کار گیری اون، شما و کاربراتون از اون سرویس بهره کافی رو میبرین.

نکته ای که باید بدونین اینه که حتی اگه شما از مفاهیم پایه این شبکه ها اطلاع کافی نداشته باشین، بازم به آسونی می تونین اونا رو راه اندازی و اجرا کنین. سرویسای شبکه پخش محتوا به آسونی روی هر سایتی توانایی اجرا دارن و تموم کاری که باید انجام بدین نصب نرم افزارهای ذخیره ای و نرم افزارهای سرویس مد نظرتونه.

اگه از سرویسای مدیریت محتوای شناخته شده مانند وردپرس استفاده می کنین، اجرا این سرویس بسیار ساده تر هم میشه. چون در سیستمای مدیریت محتوا افزونه س ایی طراحی شده که شما بتونین بدون هیچ مشکلی از شبکه پخش محتوا استفاده کنین.

یادتون باشه که به کار گیری یه شبکه پخش محتوای کم کیفیت هم بسیار بهتر از استفاده نکردن از این شبکه هاس. با به کار گیری این سرویس مخاطب اقبال بیشتری به سایت شما نشون میده و در نتیجه رتبه شما در یافته های موتورهای جستجو بالاتر میره.

سرویسای عمومی شبکه پخش محتوای رایگان و محبوبترین سرویسای CDN پرداختی

وقتی که بهترین سرویس شبکه توریع محتوا رو واسه سایت خود انتخاب می کنین، می تونین از نسخه های پولی و یا نسخه های رایگان عمومی اون بهره بگیرین. هر دوی این نمونه ها امتیازات و معایبی رو واسه شما به همراه دارن، اما مهم این  است که اون سرویسی رو انتخاب کنین که به بهترین شکل به نیازای شما جواب میده.

چند CDN ( شبکه پخش محتوا) محبوب

CDN رایگان شامل Coral Content Distribution Network ، FreeCast، CloudFare و Incapsulaه. بعضی از شرکتای شبکه پخش محتوا محبوب رو میشه Akamai ، Amazon CloudFront، CloudFlare، KeyCDN، MaxCDNه.

خیلی از سرویس دهنده ها و شرکتای جور واجور الان می تونن این امکان رو واسه شمام جفت و جور کنن که به دو بخش CDNهای رایگان و CDNهای تجاری (واسه فروش) تقسیم می شن. از معروف ترین سرویسای CDN رایگان میشه به Coral CDN، Speedy Mirror, CloudFlare اشاره کرد و هم اینکه در بخش CDNهای تجاری میشه به مایکروسافت ویندوز Azure (سرویس CDN مایکروسافت که خود یه هاست کامله)، EdgeCast (که ویدئوهای وردپرس دات کام، و بخشایی از لینکدین، تامبلر، تکنوراتی و … ازش استفاده می کنن)، Cache Fly و maxcdn و VPS.net و Amazon Cloudfront اشاره کرد که در میان اونا بهترین شرایط هزینه ای رو MaxCDN داره.

سرویسای شبکه پخش محتوای عمومی (CDN) رایگان

به عنوان بهترین سرویسای رایگان میشه از سرویس CDN گوگل، سرویس CDN مایکروسافت، سرویس jsDelivr CDN ، سرویس cdnjs CDN و سرویس jQuery CDN نام برد.

Google CDN

سرویس شبکه پخش محتوای گوگل یه سرویس جهانی واسه محبوبترین کتابخانه های منبع باز JavaScript از جمله jQuery ، jQuery UI ، jQuery Mobile ، Dojo ، Prototype ، AngularJS ، MooTools ، SPF و بسیاری دیگه س.

به خاطر بارگذاری کتابخونه jQuery از شبکه پخش محتوای گوگل، کافیه کد زیر رو در صفحه وب خود جاسازی کنین:

<script src=”https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/2.1.4/jquery.min.js”>

</script>

 Microsoft CDN

شبکه پخش محتوای ماکروسافت هم از کتابخانه های محبوب JavaScript از جمله jQuery, jQuery UI, jQuery Migrate, jQuery Mobile, Ajax Control Toolkit, Bootstrap, Globalize و بسیاری دیگه میزبانی می کنه. این سرویس CDN می تونه در بهبود کارکرد برنامه های Ajax بسیار اثر داشته باشه.

به خاطر بارگذاری کتابخونه jQuery سرویس CDN ماکروسافت می تونین کد زیر رو در صفحه وب جاسازی کنین:

<script src=”//ajax.aspnetcdn.com/ajax/jQuery/jquery-2.1.4.min.js”></script>

jsDelivr CDN

این سرویس ارائه دهنده یه شبکه پخش محتوای منبع بازه که از ارائه دهندگان MaxCDN و CloudFlare CDN استفاده می کنه. از این رو می تونه بهترین کارکرد و زمان کار رو ارائه کنه. این سرویس به پیشرفت دهندگان اجازه میده که از پروژه های شخصی خود میزبانی کنن و هم اینکه ۱۲۰۰ پروژه میزبانی شده از جمله jQuery, Bootstrap و  Modernizr رو به اونا ارائه میده. هیچ محدودیتی در مورد پهنای باند وجود نداره و این سرویس امکان فعالیت کتابخانه های JavaScript، افزونه های jQuery و فریم ورکای CSS و … رو جفت و جور می کنه.

به خاطر بارگذاری کتابخونه jQuery از سرویس jsDelivr CDN کافیه کد زیر رو در صفحه وب جایگذاری کنین:

<script src=”//cdn.jsdelivr.net/jquery/2.1.4/jquery.min.js”></script>

cdnjs CDN

این سرویس یه شبکه پخش محتوای مجانیه که به وسیله CloudFlare راه اندازی شده و صدها کتابخونه محبوب JavaScript و CSS از جمله jQuery, Bootstrap, Modernizr و … رو شامل می شه.

به خاطر بارگذاری کتابخونه jQuery از cdnjs CDN ، می تونین کد زیر رو در صفحه وب خود جاسازی کنین:

<script src=”https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/jquery/2.1.4/jquery.min.js”></script>

jQuery CDN

شبکه پخش محتوای jQuery سرویسیه که به وسیله MaxCDN ارائه شده و از کتابخانه های مخصوص خود از جمله jQuery UI, jQuery Mobile, jQuery Code, jQuery Unit, jQuery Color و PEP میزبانی می کنه.

واسه بارگذاری کتابخونه jQuery از سرویس jQuery CDN می تونین کد زیر رو در صفحه وب مورد نظرتون جاسازی  کنین:

<script src=”https://code.jquery.com/jquery-2.1.4.min.js”></script>

سرویسای محبوب CDN پرداختی

از جمله سرویسای محبوب CDN پولی میشه به CDN77, MaxCDN, Amazon CloudFront, BitGravity, Akamai, CDNetworks, CacheFly, EdgeCast, Limelight و Incapsula اشاره کرد.

CDN77

این سرویس یکی از بهترین شبکه های پخش محتوا رو ارائه کرده و بر خلاف دیگه سرویسا، هیچ محدودیتی واسه تعداد سایتا نداشته و پوشش بسیار عالی رو جفت و جور کرده. قیمت این سرویس از ۴۹$ واسه هر ترابایت انتقال داده شروع می شه. نکته باحال در مورد این سرویس نبود نیاز به تغییر DNS یا پیکربندیای اختصاصیه.

قیمت

MaxCDN

MaxCDN یکی از محبوبترین سرویسای CDNه که علاوه بر پشتیبانی تموم وقت (۲۴/۷)، ویژگیایی مثل SSLهای اشتراک گذاری شده رایگان ، ارائه آمارهای لحظه ای و درصد کارکرد ۱۰۰% رو به ازای دریافت ۷۹ دلار واسه هر ترابایت انتقال داده به مشتریان ارائه می کنه. هم اینکه این سرویس در صورت نبود رضایت شما تضمین میده که پول یه ماه رو به شما برگرداند.

دلار

Amazon CloudFront

این سرویس رابط کاربری بسیار ساده ای داره و خیلی راحت قابل استفاده س. این سرویس به خاطر کار با Amazon Simple Storage Service و Elastic Computer Cloud بهینه سازی شده. با به کار گیری CloudFront شما تنها مبلقی رو واسه استفاده هاتون پرداخت میکنین و اندازه پرداخت از ۰٫۱۲ دلار به ازای هر گیگابایت انتقال داده شروع می شه.

BitGravity

BitGravity اولین سرویس شبکه پخش محتوا هستش که واسه فایلای ویدئویی HD بهینه شده و با به کار گیری این سرویس شما می تونین مطمئن باشین که انتقال داده ای بسیار باکیفیت دارین. چون این سرویس بیشتر از دیگر سرویسا در سراسر دنیا سرور فعال داره و ارتباطات بیشتری رو برقرار می کنه.

Akamai

با به کار گیری Akamai پوشش بسیار مطلوبی دارین و انتقال داده بی عیب و مشکل میشه. این سرویس در ۷۲ کشور صدها هزار سرور فعال داره و با این شبکه می تونین با خیال راحت داده هاتون رو به کاربران ارائه کنین.

CDNetworks

این سرویس به بهترین شکل از مشتریان خود پشتیبانی می کنه و محتوای وب رو با سرعتی بالا و با توانایی اطمینان مناسب پخش می کنه. این سرویس واسه ویدئوهای جاری و فایلای دانلودی با حجم بسیار بالا و ذخیره تصاویر از کارکرد بسیار خوبی برخورداره.

 

CacheFly

CacheFlyیک از قابل اعتماد ترین و سریعترین شبکه های پخش محتوا هستش. این سرویس ۱۰ برابر سریعتر از دیگر سرویسای CDNه و همه بسته های پیشنهادی استاندارد اون به شکل آزمایشی به مدت یه ماه به مشتریان مجانی ارائه می شه.

EdgeCast

این سرویس هم یکی دیگه از سریع ترین و قابل اعتماد ترین سرویسای شبکه پخش محتوا هستش و الان به بیشتر از ۳ میلیون مشتری در سراسر دنیا سرویس می ده.

Limelight

این سرویس عملکردی فوق العاده و دسترسی بسیار عالی رو به شما پیشنهاد می کنه. کارکرد سایت شما با این سرویس به هیچ گونه عیب و نقصی از طرف سرور دچار نمیشه. علاوه براین، با در نظر گرفتن داشتن نرم افزارهای براساس cloud می تونه داده های ویدئویی رو با سرعت بالا منتقل کنه. خدمات پشتیبانی سرویس Limelight به شکل ۲۴ ساعته در همه ۷ روز هفته به مشتریان ارائه می شه.

Incapsula

این سرویس از کشینگ هوشمند و گزینه های کنترل حافظه مخفی (کش) استفاده می کنه. هم اینکه با به کار گیری وسایل بهینه سازی شبکه و محتوا باعث می شه تا وب سایتای تحت پوشش اون از سرعت بسیار مطلوبی بهره مند شن. اگه از این سرویس استفاده کنین می تونین مطمئن باشین که سرعت وب سایتتون ۵۰% افزایش پیدا می کنه و پهنای باند لازم اون تا ۷۰% کمتر می شه.

KeyCDN

KeyCDN یه سرویس قدرتمنده و به آسونی میشه ازش استفاده کرد. این سرویس از ویژگیایی از جمله HTTP/2، سرویس رایگان Let’s Encrypt integration و آمارهای به روز و قابل دسترسی در لحظه برخورداره. قیمت ترافیک این سرویس پایینه ( از ۰٫۰۴$ به ازای هر گیگابایت انتقال داده به بالا) و کم کم با افزایش مصرف شما فزایش پیدا میکنه.

تقریبا همه سرویسای شبکه پخش محتوا  به شما یه دوره استفاده آزمایشی رایگان ارائه میدن تا به شما کمک کنن که دید درستی از اون سرویسا پیدا کنین و دریابید که سرویس انتخابی شما پاسخگوی نیازهایتانه یا خیر. بعضی از این سرویسا هم به ازای سرویس دهی قیمت ثابتی رو از شما دریافت نمی کنن و شما باید بسته به اندازه مصرفتون به اونا هزینه پرداخت کنین.

قبل از به کار گیری هر کدوم از سرویسای یاد شده بهتره اول یه تحقیق کامل درباره اونا انجام بدین و به بازخوردای دیگه مشتریان در مورد کارکرد این سرویسا به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. از این روش می تونین مطمئن شید که سرویس مورد استفاده شما قابل اعتماد بوده و در کارکرد سایتتون اشکالی وارد نمی کنه.

راه های اجرا یه شبکه پخش محتوا

بسته به پیچیدگی و اندازه وب سایتتون، راه اندازی یه سرویس شبکه پخش محتوا می تونه مشکل باشه، اما اجرا اون کلا کار بسیار ساده ایه. اول باید انتخاب کنین که CDN مورد استفاده شما باید چه منابع استاتیکی رو پوشش دهد و بعد وب سایتتون رو واسه فرستادن درخواست فایلای CDN پیکر بندی کنین. این کار شک نداشته باشین آسونترین راه واسه اجرای CDNه و شما می تونین شخصا بطور کامل اونو انجام بدین. دیگه راه های اجرای CDN شامل تغییر نام دامنه و اصلاح سوابق DNS می شه که کمی سخت تر بوده و می تونه شما رو دچار گرگیجه کنه.

نکات کلیدی که باید به اون توجه شه

باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که CDNا بیشتر به وسیله شبکه های ثالثی اداره می شن. این شبکه ها باید دارای پشتیبانی مشتریان قابل قبولی داشته باشن تا در روبرو شدن با بد افزارها و قطعیای بالقوه، مشکل شبکه رو برطرف کنن. اگه سرویس CDN از پشتیبانی مناسبی بهره مند نباشه برطرف کردن مشکلات شبکه از عهده شما خارج میشه و ممکنه حل این مشکلات نیاز به وقتی طولانی واسه شما داشته باشه.

یکی دیگه از مشکلات بالقوه در مورد CDNا می تونه هزینه های بیشتر واسه نصب شبکه باشه. چون بعضی از شبکه های سوم که در بالا به اونا گفته شد در ازای نصب از شما هزینه دریافت می کنن. به هر حال در صورت پیچیده بودن مراحل نصب، شما واسه نصب شبکه نیاز به راهنمایی این شرکتا دارین و پرداخت این هزینه پیشگیری ناپذیر میشه.

نکته دیگه که باید به اون توجه شه اینه که هر چند ممکنه یه شرکت تعداد زیادی سرور در سراسر دنیا داشته باشه اما ممکنه سرورای اون شرکت محدوده کشور شما رو خوب پوشش نداده باشن. در این موارد بهتره که همه منابع شما در سرور اصلی خودتون ذخیره شه.

منبع: http://fumblog.um.ac.ir/fumindex.php?op=ViewArticle&articleId=12499&blogId=569

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.