ژانویه 26, 2021

گوگل پنالتی Google Penalty چیست؟

1 min read

خیلی از کسب و کارا ، وب سایتی رو ایجاد می کنن، این یکی از بهترین راه های پیشرفت کار و کاسبی و کمک به پیشرفت اون هستش. اما بدیش اینه بعضی از مشکلات موجود در سایت و بعضی از کارای صاحبان سایت و طراحان سایت می تونه منتهی به این شه که به وسیله گوگل جریمه شید  و به اصلاح سایت شما پنالتی شه .

مشکلات

زمان بهتر شدن وضعیت سئوی سایت پس از اعمال مجازات به وسیله گوگل می تونه بین ۷۲ ساعت تا چند ماه متغیر باشه. بدون در نظر گرفتن وضعیت سایت تون، باید بگیم همیشه جای امیدواری هست و همۀ وب سایتا می تونن به حالت اولیۀ خود برگردن.

سرفصل محتوا

  • چیجوری میشه سایت پنالتی شده رو شناسایی کرد؟
  • عوامل مهم در بهتر شدن وضعیت سایت پس از اعمال گوگل پنالتی
  • عادی ترین مجازاتای گوگل چه مواردی هستن؟
  • چیجوری پاندا، پنگوئن و دیگه مجازاتا رو شناسایی کنیم؟
  • گوگل پاندا
  • گوگل پنگوئن
  • نمونه هایی از مجازات پنگوئن:
  • صفحات و وب سایتای از ایندکس خارج شده
  • جریمه دستی گوگل
  • کاهش کم کم ترافیک سایت
  • نمونه هایی از کاهش ترافیک کم کم:
  • کاهش آهسته ترافیک سایت کم کم
  • عیب یابی
  • روشای بهبودی سایت پس از اعمال مجازات
  • روش برطرف کردن مجازات الگوریتم پاندا
  • روش برطرف کردن مجازات الگوریتم پنگوئن
  • روش برطرف کردن جریمۀ دستی
  • منابع و وسیله ها
  • وب سایتای مشهوری که به وسیله گوگل جریمه شدن
  • راه حل واسه دوری از مجازات گوگل و بازیابی سایت شما
  • راه حل

جرایم گوگل یا گوگل پنالتی ، حذف کامل یا جزئی سایت از فهرست گوگل که به کاهش قابل توجه در رتبه  و سئو سایت بدست اومده می شه . یه دلیل دیگه پنالتی شدن معمولا به دلیل تشخیص هرزنامه خودکار یا دستی (اسپم) در سایت شما هستش.

اسپم

چیجوری میشه سایت پنالتی شده رو شناسایی کرد؟

از اونجائیکه مجازاتای گوگل روی رتبه بندی وب تاثیر می ذارن، مهمه که یاد بگیرین که چیجوری گوگل پنالتی شدن رو شناسایی کنین. چند راه واسه شناسایی گوگل پنالتی هست:
*   وارد Webmasters Tools حساب کاربری خود شید ، دکمه “جستجو ترافیک” رو فشار بدین تا “عملیات دستی” باز شه. در  صورت پنالتی شدن سایت شما پیامی هست و به شما اطلاع میده.
*   وقتی که افت زیادی در ترافیک سایتتون و رتبه الکسا اتفاق افتاد .
*   در گوگل نام دامنه خود رو جستجو کنین آگر سایت شما جزء ۱۰ نتیجه اول گوگل نبود معنیش اینه که سایت شما به وسیله گوگل پنالتی شده.
*   پنالتی شدن جزئی صفحات رو میشه از روی نبود یافته های اونا در یافته های جستجو نام دامنه و کلمات کلیدی موتورهای جستجو شناسایی کرد.
*   کاهش یهویی رتبه صفحه و آمار بازدید کنندگان.

عوامل مهم در بهتر شدن وضعیت سایت پس از اعمال گوگل پنالتی

 • نوع مجازات (گوگل پاندا، گوگل پنگوئن، جریمه دستی، بد افزار).
 • شدت مشکل (اُفت کوچیک در رتبه بندی، قرار نگرفتن در رتبه بندی، خروج از ایندکس).
 • چقدر سریع می تونین مشکلات سایت خود رو شناسایی کنین.
 • چقدر سریع می تونین مشکلات دور و بر سایت خود رو برطرف کنین.
 • مدت زمان درخواستِ تجدید نظر (ارائۀ این درخواست در شرایط خاص لازمه).

عادی ترین مجازاتای گوگل چه مواردی هستن؟

عادی ترین موارد در مجازاتای گوگل، گوگل پاندا و گوگل پنگوئن هستن که با همدیگه فرق دارن اما هر دو می تونن اثرات داغون کننده مشابهی بروی ترافیک سایت شما داشته باشن. گوگل پنالتی در وب سایتایی با رفتارهایی که با دستورالعملای گوگل مطابقت نداره، اعمال می شه .اولین قدم واسه بهتر شدن وضعیت سایت از هر گونه مجازات، شناسایی نوع مجازاتیه که بروی سایت شما اعمال شده.

این کار با بررسی علائم (نشونه هایی مانند اُفت ترافیک سایت، اُفت ترافیک واسه کلید واژه به خصوص)، تاریخای مربوط به آپدیتای گوگل و هرگونه اخطاریه ای که در Webmaster Tools خود مشاهده کردین، انجام می شه.

قدم عملی: از راهنمای زیر واسه شناسایی دقیق مجازاتی که سایت تون رو تحت تاثیر قرار داده، استفاده کنین. اگه فهمیدین که سایت تون به شکلای جور واجور دیگری از مجازاتا عکس العمل نشون میده،  تلاش کنین رابطه ای میان اُفت ترافیک سایت با آپدیتای گوگل پیدا کنین.

چیجوری پاندا، پنگوئن و دیگه مجازاتا رو شناسایی کنیم؟

گوگل پاندا

پاندا عادی ترین نوع مجازات گوگله که تقریباً انگار گربیان تموم سایتا رو میگیره. هر چند تازگیاً سایت گوگل، پاندا رو جزئی از مجازاتای خود نمی دونه و از اون به عنوان “الگوریتم کیفیت” یاد می کنه.الگوریتمی که کیفیت کلی سایت شما رو بررسی می کنه.

اگه الگوریتم پاندا تشخیص بده که سایت شما محتوایی با کیفیت پائین تولید می کنه، موتور گوگل امتیاز پائینی واسه کیفیت کلِ سایت شما در نظر میگیره. این باعث می شه که شما به سختی بتونین در رتبه بندی موتور جستجوگر گوگل قرار بگیرین. این “الگوریتم کاهش کنندۀ رتبه” می تونه شدیدا بروی رتبۀ سایت تاثیر بزاره و دلیل کاهش شدید ترافیک سایت شه.

واسه همینه که گوگل پاندا، مجازاتیه که بروی رتبۀ همۀ کلمات کلیدی اُرگانیک سایت تون اثر میذاره. به این نوع مجازات Site-Wide می گن، یعنی اگه تو یه تیکه از سایت خود مشکلی به وجود بیاد، مجازات گوگل واسه کلِ سایت در نظر گرفته می شه نه واسه یه لینک یا یه صفحه. اگه سایت تون به وسیله گوگل پاندا مجازات شه، متوجه تغییرات زیر میشین:
مشکلی

  • ترافیک سایت با کاهشی شدید، اما کم کم روبرو می شه که در آخر روندی ثابت پیدا می کنه.
  • تموم صفحات سایت تون با مشکل رتبه بندی روبرو می شن. (بر خلاف تموم بک لینکایی که واسه اونا جفت و جور کردین).
  • بک لینک

 • سایت تون در جستجوی بعضی کلمات کلیدی مشخص در یافته های جستجوی گوگل نشون داده می شه، اما نه به شکل قبلی! شایدً بتونین سایت تون رو واسه بسیاری کلمات کلیدی در صفحه ۲ یا ۳ پیدا کنین.
 • تجربه نشون داده پس از اینکه گوگل چند بار بروزرسانی شه، سایت شما به رتبه های پائین تر سقوط می کنه. (گوگل دائم در حال بالا بردن کیفیت استاندارد خوده. یعنی اگه الگوریتمای گوگل سایت شما رو نپسندند، در طول زمان جایگاه سایت شما بدتر می شه).
 • توجه کنین که گوگل پاندا در قسمت جرایم دستی Webmaster Tools نشون داده نمی شه.

آخرین بروزرسانی گوگل در سال ۲۰۱۶ نشون داد که الگوریتم پاندا در هستۀ مرکزی الگوریتم رتبه بندی گوگل قرار داره. هر سایتی که در اینترنت قرار داره، امتیاز کیفی ای دریافت می کنه که بروی رتبۀ کلی سایت اثر میذاره.

این امتیاز کیفی، همونطور که در راهنمای گوگل پاندا اومده، براساس تجربۀ کاربری، ده ها المانِ استاتیک و بررسیای دقیقِ کیفی داده می شه.

نکته ای که دربارۀ الگوریتم پاندا باید یادتون باشه اینه که پاندا الگوریتمی کل سایت شما رو مورد بررسی قرار میده، یعنی روی تموم کلمات کلیدی و ترافیکای سایت شما تاثیر میذاره. چیجوری؟ به این شکل که اگه متوجه شُدید ترافیک همۀ کلمات کلیدی سایت تون با درصد برابری اُفت داشته، بدونین که سایت شما به وسیله الگوریتم پاندا جریمه شده. (با مشاهده Google Analytic خود می تونین اطلاعات لازم رو به دست بیارین).

الان، موثرترین راه واسه بر طرف کردن این مشکل به کار گیری راهنمای پاندا () است. راهنمای پاندا از همون اطلاعات استفاده می کنه، اما اونا رو به شکل دیگری به کاربران و موتورهای جستجوگر نشون میده تا این اطلاعات مهم به نظر برسن.  وقتی که اطلاعات به صورت بهینه سازی شده نشون داده شن، موتورهای جستجوگر امتیاز کیفی بالاتری رو واسه سایت در نظر می گیرن که در آخرً به بهتر شدن وضعیت سایت منجر می شه. یکی دیگه از عوامل موثر در ارتقای امتیاز کیفی سایت، بهینه سازی تجربۀ کاربریه که لازمه بهتر کردن معیارهای سایت واسه کاربرانه. بهینه سازی تجربه کاربری دلیل می شه کاربران زمان بیشتری در سایت شما صرف کنن که در آخر باعث بالا رفتن رتبه بندی سایت می شه.

دلایل دیگهِ کاهشِ شدید ترافیک همۀ صفحات سایت عبارتند از: حذف لینک، بی ارزش شدن لینکا، بروزرسانی الگوریتمای گوگل و … .

مهم ترین دلایل گوگل واسه مجازات شما

به چه دلیل گوگل وب سایتای محبوب رو مجازات می کنه؟ لیست دلایل بسیار گسترده س. اینجا بعضی از مهمترین علل رو میگیم :

• تکنیکای Black-Hat مانند مخفی یا هدایت کردن . مخفی کردن محتوای از دید کاربران و فقط به جهت ارائه به موتورهای جستجو ، خیلی راحت به وسیله وسایل مدرن گوگل شناسایی می شه. . لینکای زیاد بی کیفیت به وب سایتاتون می تونه مجازاتای سنگین رو هم به دنبال داشته باشه؛ چون آخرین بروزرسانی پنگوئن اونو تشخیص میده؛
اسپم یکی دیگه از مهمترین دلایل مجازاته. یکی دیگه از وسایل مهم گوگل  Domain Match Match، با هدف شناسایی دامنه های اسپمه .

محتوای تکراری جای خود رو در بالاترین جایگاه فهرست علل پنالتی شدن سایت قرار میده. خیلی از وب سایتا به طور غیرمنتظره از مطالب سرقت شده استفاده می کنن، چون به نویسندگان اعتماد دارن، در حالی که بقیه با به کار گیری بعضی از نرم افزار به طور خودکار مطالب رو تولید می کنن. واسه جلوگیری از این مشکلات لازمه همه محتویات رو با به کار گیری وسیله اسکن اسناد اداری plagiarism checkers بررسی کنین چون گوگل اجازه میده تنها تا ۱۰٪ از شباهتا در محتوای سایت محدود شه. در موارد دیگه، شمام ممکنه از مجازات رنج ببرین؛
سرعت بارگذاری سایت بالا ؛ ساختار ناجور سایت ; حمله هکر به سمت سایت شما ، یه دلیل مجازات ناگهانیه. مناسب بودن میزبانی وب هم واسه حفظ رتبه بندی سایت خیلی مهمه. گوگل حتی واسه این منظور گواهینامه های SSL رو هم ساخته.

هک

این دلایل مهم ترین دلایلیه که منتهی به مجازات Google می شه.

گوگل پنگوئن

دومین مجازات عادی در سئو، گوگل پنگوئنه که در درجۀ اول صاحبان وب سایتی که زیادتر از اندازه لینک سازی می کنن رو هدف میگیره. پنگوئن که در سال ۲۰۱۲ معرفی شد الگوریتمیه که به دنبال الگوهای غیر طبیعی لینک سازی می شه تا وب سایتایی که با ساخت زیادتر از اندازه لینک، قصد دور زدن قوانین گوگل رو دارن، شناسایی و مجازات کنه.

عقیدۀ گوگل در لینک سازی اینه که تموم لینکای خارجی به سایت شما باید طبیعی باشن و به دلیل محتوای با کیفیت سایت به دست اومده باشه. در نتیجه، هر لینکی که با هدف افزایش رتبه ساخته شده باشه به عنوان نقض کننده قوانین گوگل شناخته می شه. این لینکا شامل لینکای خریداری شده، لینکای در خواستی، لینکای تبادلی و لینکای ساخته شده به وسیله ربات هاس.

وقتی که الگوریتمای پنگوئن میفهمن شما واسه دستکاری رتبۀ سایت در حال ساخت لینکای غیر طبیعی هستین، سایت شما رو واسه کلید واژه (یا کلمات کلیدی) که هدف قرار دادین مجازات می کنه.

اگه الگوریتم پنگوئن شما رو تنبیه کنه، متوجه تغییرات زیر میشین:

 • سایت تون واسه یه کلید واژه (یا گروهی از کلمات کلیدی) دچار کاهش ترافیک می شه. (مثلا: صفحۀ سایت شما واسه یکی از کلمات کلیدی از رتبۀ ۲ گوگل به رتبۀ ۳۶۴ سقوط پیدا می کنه).
 • صفحه ای که شامل کلید واژه به خصوصه، از ایندکس گوگل خارج می شه (de-indexed) در حالیکه بقیۀ صفحات سایت در گوگل ایندکس شده باقی می مونه.
 • ممکنه در بخشای “Search Queries” یا “Manual Actions” درون Webmaster Tools سایت خود، پیغامی با مضمون “لینک سازی غیر طبیعی” دریافت کنین.
 • در بعضی موارد، صفحاتی از سایت تون که قرار نیس در رتبه بندی گوگل قرار بگیرن به دلیل تنبیه به وسیله الگوریتم پنگوئن در رتبه بندی گوگل قرار می گیرن. (مثلا صفحۀ “تماس با ما” در سایت شما به جای “صفحۀ اصلی” واسه کلید واژه اصلی شما نشون داده می شه).

نمونه هایی از مجازات پنگوئن:

اُفت شدید ترافیک سایت (نزدیک به صفر) واسه یه کلید واژه نشون دهندۀ مجازات به وسیله الگوریتم پنگوئنه. کاهش شدید ترافیک سایت طی ۴۸ ساعت واسه یه کلمۀ کلیدی نشون دهندۀ مجازات به وسیله الگوریتم پنگوئنه.

یه مشخصۀ ویژۀ مجازات الگوریتم پنگوئن اینه که براساس صفحه عمل می کنه. (معمولاً بروی صفحۀ اصلی تاثیر میذاره، اما بعضی وقتاً می تونه بروی زیر صفحات هم اثر داشته باشه) یعنی صفحۀ مجازات شده می تونه رتبۀ خود رو از دست بده در حالیکه دیگه صفحات سایت رتبه و کارکرد بسیار خوبی دارن.

شدت مجازات به وسیله الگوریتم پنگوئن بسیار متغیره. مثلا از اُفت چند پله ای رتبۀ صفحه تا از ایندکس خارج شدن صفحه رو شامل می شه.

روند بهتر شدن وضعیت سایت پس از مجازات پنگوئن در راهنمای الگوریتم پاندا به زبون ساده توضیح داده شده، اما ما در این مقاله به موارد ابتدایی اون می پردازیم. وبمستر باید فهرست لینکای مربوط به سایت خود رو از راه گزینۀ “latest links” موجود در webmaster tools به دست آورد و لینکایی که از الگویی غیر طبیعی پیروی می کنن رو از اون حذف کنه. حذف این لینکا به همراه فرستادن درخواستِ تجدید نظر و ایجاد یه کمپین لینک سازی جدید می تونه وضعیت سایت رو طی مدت مشخصی به حالت اولیه بازگرداند.

بروزرسانی پنگوئن نسخۀ ۴٫۰ Real Time در حالت انتظار قرار داره، اما انتظار میره که در بهار یا تابستون سال ۲۰۱۶ عرضه شه.

 1. این بروزرسانی ممکنه شامل مجازاتای جدیدی باشه. پیشنهاد می کنیم روند زیر رو طی کنین:
  1. ترافیک سایت خود رو از راه  گوگل آنالیتیکس بررسی کنین و هر گونه اُفت ترافیک رو ببینین.
  2. با به کار گیری یه وسیله ردیابی کلید واژه جایگاه سایت خود واسه کلمات کلیدی اصلی رو بررسی کنین.
 2. بروزرسانی پنگوئن نسخه ۴٫۰ می تونه کمی نوسان بسازه که به طور کاملً طبیعیه. (رتبه بندی شما می تونه واسه چند روزی جا به جا شه، اما به این معنی نیس که شما مجازات شدین).
 3. پنگوئن الگوریتمیه که کیفیت لینکا رو آزمایش می کنه و مخصوصاً الگوی غیر طبیعی و کیفیت اونا رو زیر نظر میگیره. واسه اینکه سایت خود رو در برابر جریمه قرار ندین، بهتره از وسایل ساخت لینک خودکار دوری کنین. (این نکته شامل رباتایی که به صورت انبوه محتوای سایت شما رو ثبت می کنن هم می شه).
 4. ویژگی “real-time” این بروزرسانی به این معنیه که به دلیل تغییرات جدید ممکنه سایت تون مجازات شه یا وضعیت سئوی اون به مراتب بهتر شه. ً این خبر خوشی واسه اون دسته از سایت هاییه که قبلاً مجازات شدن و الان مشغول بهتر شدن وضعیت سئوی خود هستن.
 5. بیشترِ (حتی شاید همۀ) “وسایل بررسی لینک پنگوئن” به درد نمی خورن. اونا شما رو به سَمت خود میکشونن و از شما پول می گیرن و در آخر لینکای ضعیفی که گوگل مجازات نکرده رو در اختیارتون قرار میدن. اگه متخصص سئوی پیشرفته هستین و می خواین لینکای خود رو بررسی کنین فایل گزارش لینکای رسمی خود رو از webmaster tools دانلود کنین. واسه این کار به نشانی زیر مراجعه کنین:

در آخر یادتون باشه که شما می تونین وضعیت هر سایتی رو بهتر کرد. پنگوئن یا پاندا تنها الگوریتم هستن و میشه با صرف کمی زمان وضعیت سئوی خود رو پیشرفت داد. لزومی نداره که از هر بروزرسانی و بروزرسانی گوگل بترسید، عوضش اونو فرصتی ببینین که می تونین تو یه مدت کوتاه ترافیک بسیاری رو وارد سایت خود کنین.

صفحات و وب سایتای از ایندکس خارج شده

، اینجا باید بگیم علاوه بر مجازاتای گفته شده در بالا جریمه های دیگری هم وجود دارن که هیچ نام یا عنوانی ندارن. این مجازاتای می تونن دلیل شن یه صفحه یا یه سایت از ایندکس خارج شه. نکتۀ مثبت در مورد این جرایم اینه که خیلی راحت قابل شناسایی هستن و بیشتر دور و بر موضوعاتی مانند لینکای اسپم گونه، محتوای اسپم گونه و تکنیکای سئوی کلاه سیاه می چرخن.

واسه اینکه بفهمین سایت تون de-indexed شده یا نه، باید نشانی سایت خود رو در گوگل وارد کنین “www.yoursitename.com” و ببینین که نتیجه ای به شما نشون میده یا خیر.

هم اینکه واسه پیدا کردن صفحه ای از سایت خود، جمله ابتداییِ اولین پاراگراف (۷ کلمه) رو به همراه علائم گفتاورد (“) در گوگل جستجو کنین. مثلا: “این اولین جملۀ پاراگراف سایت منه” باید صفحۀ سایت تون رو در یافته های جستجو نشون بده.

هم اینکه شما می تونین از دستور “کلید واژه www.yoursitename.com” استفاده کنین (بدون علائم گفتاورد) استفاده کنین تا فهمیده باشین که صفحات زیر شاخه به درستی ایندکس شدن یا خیر. در آخر باید گفت می تونین با به کار گیری Google Webmaster Tools مشکلات ایندکس صفحاتتان رو شناسایی کنین.

رتبۀ هر سایتی می تونه پیشرفت یابد، حتی اگه صفحات اون de-indexed شده باشن و در یافته های جستجوی گوگل موجود نباشن. گوگل صفحات و وبسایتایی که از ایندکس خارج شدن رو هم زیر نظر داره و تا وقتی که مشکلاتشون برطرف نشده باشه، اجازۀ نمایش در یافته های جستجو رو به اونا نمی ده.

صفحاتی که از ایندکس خارج شدن ممکنه نتیجۀ مجازات الگوریتمای پنگوئن و پاندا باشن اما داشتن صفحات de-indexed به معنی این نیس که شما به وسیله الگوریتمای پنگوئن یا پاندا تنبیه شدین.

جریمه دستی گوگل

جریمه دستی علیه سایت تون می تونه منتهی به تنبیه های مختلفی شه (بعضی وقتا ممکنه این تنبیه باعث پائین اومدن رتبۀ سایت شما شه و در بعضی موارد حتی دلیل de-index شدن اون شه). اگه شما در Webmaster tools پیامی با عناوین “Search Queries” و “Manual Actions” گرفتین، بدونین سایت شما به صورت دستی تنبیه شده.

جرایم دستی می تونه به دلیل هر گونه تخلف از طرف وب مستر اعمل شه، اما معمولاً به دلایل زیر اتفاق میفته:

 • خرید یا فروش لینک
 • به کار گیری صفحات کاذب (Doorway Pages)
 • به کار گیری شیوۀ Cloaking یا مخفی کردن محتوا (در این روش محتوایی که به کاربر نشون داده می شه با محتوایی که موتور جستجوگر می بینه، فرق داره)
 • سایت هک شده
 • سایت اسپم
 • لینکای غیر طبیعی (اگه اینجور پیغامی رو گرفتین، به توضیحات مربوط به الگوریتم پنگوئن مراجعه کنین چون که لینکای غیر طبیعی نشون دهنده جریمه شدن به وسیله الگوریتم پنگوئنه).
 • محتوای بی کیفیت و کم ارزش (Thin Content) (اگه اینجور پیغامی رو گرفتین، به این معنیه که الگوریتم پاندای گوگل شما رو جریمه کرده. دلیل اون شایدً کیفیت پائین محتوای سایت شماس).

هر جریمۀ دستی ای واسه دورۀ خاصی در نظر گرفته می شه اما شما واسه برطرف کردن اون باید به سرعت دست به کار شین. بعد، در خواستِ تجدید نظر خود رو واسه گوگل بفرستین.  مدت جرایم دستی معمولاً بین ۳ ماه تا آخر اعتبار دامنه س.

الان، تنبیه شدن به وسیله الگوریتم پنگوئن و داشتن یه جریمۀ دستی (لینکای غیر طبیعی) عادی ترین نوع مجازات به وسیله گوگله.

کاهش کم کم ترافیک سایت

کاهش ترافیک سایت در بازۀ وقتی طولانی، معمولاً به دلیل مجازات الگوریتم پاندا و به روز رسانیای کوچیکی که گوگل به طور همیشه اعمال می کنه، اتفاق میفته. این به روز رسانیا جهت بالا بردن کیفیت یافته های جستجوها صورت میگیره.

در واقع گوگل به بیشتر از ۲۰۰ سیگنال (عامل) نگاه می کنه و اگه شما نتونین در همۀ سیگنالا گوگل رو همراهی کنین، مطمئناً پیدا کردن دلیل کاهش ترافیک خیلی سخت می شه. این تغییرات الگوریتمی می تونه با گذشت زمان باعث اثرات داغون کننده ای بروی سایت شه. تغییر الگوریتم می تونه بسیار کوچیک یا بسیار بزرگ باشه. از اهمیت بروی تگای H5 گرفته تا نغییر نحوۀ ارزش گذاری لینکا به وسیله گوگل.

نمونه هایی از کاهش ترافیک کم کم:

 • سایت تون در سال ۲۰۱۲ روزانه به وسیله ۹۰۰ کاربر دیده می شد که این آمار در سال ۲۰۱۳ به ۶۵۰ نفر در روز کم شد و در سال ۲۰۱۴ تنها ۴۳۰ نفر روزانه از سایت شما بازدید می کردن.
 • هیچ پیغامی در Webmaster Tools دریافت نکردید

کاهش آهسته ترافیک سایت کم کم

اگه شمام کاهش کم کم ترافیک سایت رو تجربه کردین، به کار گیری مفاهیم گفته شده واسه برطرف کردن مجازات الگوریتم پاندا ممکنه منتهی به کاهش ترافیک بیشتری شه. بهترین راه حل اینه که منبع مطمئنی واسه اطلاعات سئوی گوگل پیدا کنین و از اونا واسه بهتر شدن وضعیت رتبۀ سایت خود استفاده کنین.

عیب یابی

اگه شما هنوز مطمئن نیستین که کدوم نوع از جرایم زیر واسه سایت تون در نظر گرفته شده، بهتره تلاش کنین تاریخای کاهش ترافیک وب سایتتون رو با تاریخای بروزرسانی گوگل مطابقت بدین. گوگل در فواصل مشخص اعلام می کنه که چه وقتی الگوریتمای خود رو بروزرسانی می کنه.

منابع معتبری که واسه بررسی این تاریخا وجود دارن شامل وبلاگ رسمی Google Webmaster و حساب توئیتر مت کاتز هستن.

پس از انجام بررسی اگه فهمیدین که همزمان با بروزرسانی گوگل، سایت شما دچار نوسانات ترافیکی شده، به احتمال بسیار اون بروزرسانی بروی موقعیت سایت شما تاثیر گذاشته. بدیش اینه بعضی وقتا گوگل، طی ۴۸ ساعت چندین بروزرسانی انجام میده. این شناسایی و تشخیص دقیق مجازات رو کمی سخت می کنه.

نوسانات

روشای بهبودی سایت پس از اعمال مجازات

وقتی که تونستید نوع مجازات سایت خود رو خوب تشخیص بدین، باید مبادرت به برطرف کردن مشکل کنین. در ادامه نگاهی میندازیم به روشی که می تونه سایت تون رو از شر این مجازاتا نجات دهد.

روش برطرف کردن مجازات الگوریتم پاندا

پاندا الگوریتم کیفیه که در وب سایتا به دنبال محتوای بی کیفیت می شه. با این حال، لین الگوریتم در سالای گذشته تغییرات بسیاری کرده و الان فقط به دنبال محتوای کم کیفیت نمی شه، بلکه در وب سایتا به دنبال محتوای با کیفیت و مهم می شه تا بتونه اونا رو به درستی در گوگل رتبه بندی کنه. پس، اگه می خواین سایت تون در رتبه بندیا در صفحات اولین قرار بگیره باید محتوایی مهم و با کیفیت تولید کنین. محتوایی که به طور دقیق و کامل سوالات جستجوگران رو جواب دهد.

در قسمت چگونگی خلاص شدن از مجازات الگوریتم پاندا، متوجه میشین گوگل چیجوری محتوای شما رو آزمایش می کنه و شما چیجوری می تونین محتوایی تولید کنین که الگوریتمای گوگل از اون راضی باشن.

نگاهی کلی به روند الگوریتم پاندا:

پس از شناسایی مشکل کیفی موجود در سایت، یکی از صفحات سایت رو انتخاب کنین. بعد از خود سوال کنین “ این بهترین صفحۀ موجود در اینترنت واسه این موضوعه؟

گوگل همیشه تلاش می کنه بهترین صفحات رو در یافته های جستجوی خود بیاره … و الگوریتم پاندا واسه آزمایش این محتوا طراحی شده. مثلا، اگه شما تلاش می کنین که صفحه ای با همه امکانات بسازین، در آخر چیزی خلق می کنین در سطح بالاتری نسبت به دیگر وب سایتا قرار داره. اگه بیشتر صفحات سایت تون شامل مطالب کیفیت خیلی خوبی داشته باشه، پاندا سایت تون رو وب سایتی با کیفیت در نظر میگیره. در نقطه مقابل، اگه فقط دو یا سه صفحه از سایت تون شامل محتوای کیفیت خیلی خوبی داشته باشه، گوگل تشخیص میده که محتوای سایت شما بی کیفیته.

عوامل تعیین کننده کیفیتِ محتوا به طور مفصل در مقالۀ “چیجوری مجازات پاندا رو برطرف کنیم” توضیح داده شدن.

وقتی که مشکل کیفی اصلی رو پیدا کردین، اون مشکل رو در همۀ قسمتای سایت برطرف کنین. این مشکل می تونه شامل طول محتوا (محتوای بی کیفیت)، محتوای کپی و حتی نبود وجود صفحۀ مهمی مانند تماس با ماباشه. دقت کنین نه فقط تکِ تکِ المانا مسئولِ مجازات الگوریتم پاندا هستن، بلکه ترکیب همه این المان هاست که امتیاز کیفی و در آخر، مجازاتتان رو تعیین می کنه.

در خیلی از مواقع، الگوریتم پاندا شما رو مجبور به اعمال تغییرات اساسی در هِدِر، فوتِر، نوار جهت یابی و محتوای سایت تون می کنه. بعضی از وب مسترها مجبور می شن که صدها صفحه از سایت خود رو ویرایش کنن. بهتره بدونین که دقیقاً باید چی رو تغییر بدین و چی رو باید به حال خود رها کنین تا سرعت کارتون افزایش یاید.

پس از ویرایش و بروزرسانی سایت تون به Googlebot زمان کافی واسه بررسی و آزمایش دوباره وب سایتتون رو بدین. پس از ۴۸ ساعت از گرفتن امتیاز جدید، تماشاگر افزایش ترافیک سایت خود هستین، اگه مجازات پاندا رو از سایت خود برطرف کرده باشین.

روش برطرف کردن مجازات الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن، الگوریتم مجازاتیه که براساس صفحه و کلید واژه به دنبال دستکاریا و دور زدنای گوگل در جهت بالا بردن رتبۀ وب سایته. الگوریتم پنگوئن در درجۀ اول لینک سازیای غیر طبیعی مربوط به سایت شما رو می شناسونه، یعنی باید لینکایی که به صفحات شما اسیب می رسونن رو خط بزنین.

نگاهی کلی به روند الگوریتم پنگوئن:

 1. صفحه یا کلید واژه که به خاطر اون تنبیه شدین رو شناسایی کنین. این قسمت خیلی مهمه چون که شما به دنبال لینکایی خواهید گشت که شامل کلمات کلیدی به خصوصی هستن و به صفحۀ سایت شما وصل شدن.
 2. فهرست کامل لینکای خود رو دانلود کنین و لینکایی رو که از نظر گوگل بد هستن شناسایی کنین.
 3. لینکایی رو که باعث به وجود اومدن این مشکل شدن رو خط بزنین.
 4. صبر کنین تا باتِ گوگل این تغییرات رو شناسایی کنه. این روند ممکنه از ۳ ساعت تا ۳ ماه طول بکشه که به فرکانس جستجوی بات و تعداد لینکای حذفی شما بستگی داره.
 5. در بعضی موارد، اگه سایت شما به صورت دستی جریمه شده، درخواستِ تجدید نظر الزامیه.

روش برطرف کردن جریمۀ دستی

گوگل می تونه وب سایتا یا صفحاتی که قوانین وبمستر گوگل رو زیر پا گذاشته ان رو به صورت دستی جریمه کنه. جرایم دستی گوگل بسیار جور واجور هستن، اما شناسایی اونا بسیار آسونه چون واسه جریمۀ دستی همیشه یه پیغامی در Webmaster Tools دریافت می شه.

واسه برطرف کردن این نوع جریمه، ارسال بیشتر از ۷ درخواستِ تجدید نظر در طول سال، واسه وبمسترها امر عجیبی نیس. حالا خوبیش اینه، امکان اینکه درخواستِ شما در همون مرحلۀ اول تایید شه و جریمه دستی از سایت ورداشته شه، خیلی زیاده.

واسه شناسایی جریمۀ دستی گوگل باید:

 1. وارد webmaster tools خود شید.
 2. بروی “Search Queries” کلیک کنین.
 3. بروی “Manual Actions” کلیک کنین.

بر خلاف اینکه روشای مختلفی واسه تسریع بهبودی سایت از جریمۀ دستی هست، در ادامه نگاهی کلی به روند جریمۀ دستی میندازیم:

 1. مشکل به وجود اومده در سایت خود رو شناسایی کنین.
 2. این مشکل و عاقبتای به وجود اومده به وسیله اونو خیلی سریعً برطرف کنین.
 3. درخواستِ تجدید نظر خود رو با رعایت تموم نکاتی که کارشناس سئوی گوگل واسه برداشتن جریمه نیاز داره، بفرستین.
 4. منتظر جواب باشین (بین ۳ روز تا ۳ هفته)
 5. در بعضی موارد ممکنه مجبور میشین این مراحل رو تکرار کنین (اگه درخواستِ تجدید نظرتون رد شد).

منابع و وسیله ها

 • Xenu Link Sleuth – این وسیله به شما اجازه میده یه سایت رو واسه شناسایی مشکلات اون بررسی کنین. مشکلاتی مانند لینکای شکسته، صفحات خراب و دیگر مشکلاتی که دلیل کاهش ترافیک سایت می شه. هم اینکه این وسیله می تونه محتوای تکراری و محتوای بی کیفیت موجود در سایتا رو شناسایی کنه که نکتۀ مهمی واسه جلوگیری از اعمال مجازات الگوریتم پانداه.
 • Google Webmaster Tools – این وسیلهِ ساخته شده به وسیله گوگل، همۀ اطلاعات مهم مربوط به سایت رو به شما نشون میده. اطلاعاتی مانند پیغامای مجازات، کاهش ترافیک سایت، خطاها و لینکای دریافتی. Google Webmaster Tools اولین نیاز واسه برطرف ساختن مجازاتای گوگله.
 • Ahrefs – یه وسیله جستجوی لینک که می تونه فهرست کاملی از لینکای یه سایت رو به همراه اطلاعات جانبی اون به شما ارائه دهد. اطلاعاتی مانند چگالی لینک، سرعت انتقال لینک، متن تگ لینکا و … . این وسیله در برطرف کردن مجازات الگوریتم پنگوئن بسیار کاربرد داره.
 • MajesticSEO – یه وسیله دیگه واسه بررسی لینکای یه سایت. این وسیله هم مانند Ahrefs واسه مقابله با مجازات پنگوئن بسیار کاربردیه.
 • Panda Breakthrough – یه راهنمای ویدئویی دربارۀ هر اون چیزی که واسه برطرف کردن مشکلات الگوریتمای پاندا و پنگوئن لازمه بدونین. این راهنما همۀ المانای لازم واسه تولید محتوای با کیفیت به خاطر خلاص شدن از مجازاتای الگوریتم پاندا رو توضیح داده. هم اینکه در این راهنما نکات مهمی دربارۀ جریمه های دستی، رتبه بندی بالاتر و آپدیتای سئو گفته شده که به وبمسترها کمک می کنه تا ترافیک بیشتری رو به سایت خود وارد کنن.

وب سایتای مشهوری که به وسیله گوگل جریمه شدن

  • BeatThatQuote – سایت BeatThatQuote در تاریخ ۷ مارس ۲۰۱۱ به وسیله گوگل به مبلغ ۳۸ میلیون دلار خریداری شد. گوگل در همون روز سایت رو مجازات کرد.
  • دلار

 • BMW – در ششم فوریه سال ۲۰۰۶، گوگل سایت بی.ام. با نشانی BMW.de رو به دلیل به کار گیری صفحات Doorway جریمه کرد و پیج رنک اونو به صفر رساند.
 • Google Chrome – در ژانویه ۲۰۱۲، صفحۀ اصلی Google Chrome به دلیل دستکاری پیج رنک از راه خرید پُست در وبلاگای جور واجور جریمه شد. PageRank صفحه اصلی کروم از ۹ به ۷ کم شد. هم اینکه Google Chrome واسه جستجوی کلید واژه مرورگر از صفحۀ یه گوگل خارج شد.
 • Expedia – در ژانویه ۲۰۱۴، اندازه ترافیک سایت Expedia به اندازه ۲۵% کم شد که منتهی به اُفت ۴% به اشتراک گذاشتن مطالبش شد.
 • Rap Genius – در دسامبر ۲۰۱۳، گوگل سایت Rap Genius رو به مدت ۱۰ روز جریمه کرد که دلیل کاهش ترافیک ۷۰۰،۰۰۰ نفری سایت شد.

راه حل واسه دوری از مجازات گوگل و بازیابی سایت شما

اینجا چند نکته واسه جلوگیری از جریمه Google و کمک به یه رتبه بندی کامل سایت هست:

به دستورالعملای گوگل دقیق نگاه کنین.
همه لینکا و محتویات سایت خود رو به شکل منظم بررسی کنین.
واسه جلوگیری از مشکلات جدید، بروزرسانی Google مراجعه کنین.
انتخاب مناسب از تبلیغات و لینکای وابسته.
سایت امن رو نگه دارین.
میزبان سایت مناسب رو انتخاب کنین.
اگه مجازات شدید، تموم مسائل رو اصلاح کنین و درخواست تجدید نظر رو بفرستین.

منابع : لینکدین – seo-hacker.com – novin.com

<div

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.