ژانویه 26, 2021

10 چای گیاهی سالم که می توانید مصرف نمایید | تغذیه سالم

1 min read

10 چای گیاهی سالم که می تونین مصرف کنین

چایای گیاهی واسه صدها سال بوده. با این حال، برخلاف نام اونا، چای گیاهی چای واقعی نیس. چای واقعی، از جمله چای سبز، چای مشکی و چای اولانگ، از برگای گیاه Camellia sinensis جفت و جور می شه. از طرف دیگه، چای گیاهی از میوه های خشک، گلا، اودیه ها و گیاهان ساخته شده.

این به این معنیه که چایای گیاهی می تونن طیف بزرگی از سلیقه ها و طعما رو بسازن و جانشین وسوسه انگیز واسه نوشیدنیای شیرین یا آب شن.
هم اینکه خوشمزه بودن، بعضی از چایای گیاهی دارای خواص سلامتی هستن. در واقع، چای گیاهی به عنوان درمانای طبیعی واسه شکل های جور واجور مریضی ها واسه صدها سال استفاده شده.
خیلی مهمه، علم مدرن شروع به پیدا کردن دلایلی از بعضی از کاربرده های سنتی از چایای گیاهی و هم اینکه بعضی از اونا کرده.
اینجا یه لیست از 10 چای گیاهی سالم آورده می شه که شما می تونین امتحان کنین.

1. چای بابونه

چای بابونه بیشتر به خاطر اثرات آرامش اون شناخته شده و به عنوان یه کمک خواب شناخته می شه.
دو مطالعه اثرات چای بابونه و عصاره اون رو بر مشکلات خواب در آدم مورد بررسی قرار داده.
تو یه بررسی از 80 خانوم بعد از زایمون که در برابر مشکلات خواب بودن مصرف چای بابونه به مدت دو هفته منتهی به بهتر شدن کیفیت خواب و نشونه های کمتر افسردگی شد.
مطالعه دیگری در 34 مریض گرفتار به بی خوابی، پس از مصرف عصاره بابونه دو بار در روز، بهبودی یهویی در بیدار شدن از خواب در طول شب، زمان رفتن به خواب و کارکرد روزانه رو نشون داد.
هم اینکه، بابونه فقط به عنوان یه کمک خواب به درد بخور نخواد بود. هم اینکه اثر ضد باکتری، ضد التهابی و مواظبت از کبد داره.
تحقیقات در موش و موش صحرایی نشون میده که بابونه ممکنه به مقابله با اسهال و زخم معده کمک کنه.
یه مطالعه هم اینکه نشون داد که چای بابونه علائم سندرم قبل از قاعدگی رو کم می کنه در حالی که مطالعه دیگری در افراد گرفتار به دیابت نوع 2 تماشاگر بهبود قند خون، انسولین و اندازه چربی خون بود.
در حالی که واسه تأیید این اثرات تحقیقات بیشتری لازمه دلایل اولیه نشون میده که چای بابونه ممکنه طیف بزرگی از منافع سلامتی رو ارائه دهد.

2. چای نعناع بیابانی

چای نعناع یکی از رایجترین عطرهای گیاهی در دنیاس.
در حالی که از محبوبیت اون واسه حفظ سلامت دستگاه گوارش استفاده شده هم اینکه دارای خواص آنتی اکسیدان، ضد سرطان، ضد باکتری و ضد ویروسیه.
بیشتر این اثرات در آدم مورد مطالعه نیستش پس نمیشه دونست که ممکنه منتهی به منافع سلامتی شه. با این حال، تحقیقات زیاد اثرات به درد بخور نعناع بر دستگاه گوارش رو تأیید کرده.
تحقیقات زیاد نشون داده که روغن نعناع، به کاهش سوء هاضمه، حالت تهوع و درد معده کمک می کنه.
دلایل نشون میده که روغن نخود فرنگی در رفع اسپاسم در روده ها، مری و کولون موثره.
در آخر، تحقیقات بارها نشون دادن که روغن نعناع در کاهش نشونه های سندرم روده تحریک پذیر موثره.
پس، وقتی ناراحتی گوارشی رو تجربه می کنین نمی دونین که چیجوری از گرفتگی، حالت تهوع و یا سوء هاضمه جلوگیری کنین چای نعناع یه درمان طبیعی عالیه.

3. چای زنجبیل

چای زنجبیل یه نوشیدنی تند و طعم داره که شامل آنتی اکسیدانای سالم، واسه مقابله با بیماریه.
این هم اینکه به مقابله با التهاب کمک می کنه و سیستم ایمنی رو تحریک می کنه اما به عنوان یه درمان موثر واسه تهوع شناخته شده.
تحقیقات دائم نشون میده که زنجبیل در کاهش تهوع، مخصوصا در بارداریای اولیه موثره هرچند ممکنه تهوع به وجود اومده توسط درمان سرطان و مریضی حرکت رو هم رفع کنه.
دلایل هم اینکه نشون میده که زنجبیل ممکنه به جلوگیری از زخم معده کمک کنه و جراحت یا یبوست رو کم کنه.
زنجبیل هم اینکه ممکنه به کاهش دیسمنوره یا درد دوره کمک کنه. تعدادی از تحقیقات نشون دادن که کپسولای زنجبیل درد به وجود اومده توسط قاعدگی رو کم می کنه.
در واقع، در دو مطالعه، زنجبیل به عنوان داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن در کاهش درد دوره ای یافت شد.
در آخر، بعضی تحقیقات نشون میده که زنجبیل ممکنه واسه افراد گرفتار به دیابت امتیازات سلامتی داشته باشه هرچند دلایل ثابت نشده. این تحقیقات نشون داده که مکملای زنجبیل به کنترل قند خون و اندازه چربی خون کمک می کنن.

4. چای Hibiscus

چای Hibiscus از گلای رنگارنگ گیاه Hibiscus ساخته شده. این دارای عطر و طعم ترش و صورتی رنگ قرمزه. میشه اون رو داغ یا یخ زده لذت ببرین.
چای هبیسکوس علاوه بر رنگ پریده و طعم منحصر به فرد اون، خواص سلامتی داره.
مثلا، چای هبیسکوس دارای خواص ضد ویروسیه و تحقیقات لوله آزمایش نشون داد که عصاره اون در برابر گونه های آنفولانزا پرنده بسیار موثره. با این حال، هیچ دلایلی نشون نداده که نوشیدن چای هیبیسک بتونه به شما در مقابله با ویروسایی مثل آنفلوانزا کمک کنه.
تعدادی از تحقیقات تاثیر چای هبیسکوس بر سطح لیپید خون بالا رو بررسی کردن. تحقیقات کمی نشون دادن که این کار موثره هرچند یه بررسی بزرگ نشون داده که اثر اون بر اندازه چربی خون تاثیری نداره.
با این وجود، چای هبیسکوس اثر مثبتی بر فشار خون بالا داره.
در واقع، خیلی از تحقیقات نشون دادن که چای هبیسکوس فشار خون بالا رو کم می کنه، هرچند بیشتر تحقیقات باکیفیت موجود نیس.
علاوه بر این، مطالعه دیگری هم نشون داد که به کار گیری عصاره چای هبیسکوس واسه شش هفته به طور زیادی استرس اکسیداتیو در بازیکنان فوتبال مردونه رو کم کرد.
در صورت مصرف هیدروکلروتیازید، یه داروی دیورتیک، به دو مورد ممکنه با همدیگه همکاری کنن حتماً از نوشیدن چای هبیسکوس دوری کنین. چای Hibiscus هم اینکه ممکنه اثرات آسپیرین رو کوتاه کنه پس بهتره که اونا 3-4 ساعت از هم جدا شن.

5. چای اکیناسه

چای اکیناسه یه درمان بسیار محبوبه که گفته شده واسه جلوگیری و کوتاه کردن سرماخوردگی موثره.
دلایل نشون داده که اکیناسه ممکنه به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنه که بدن قادر به مقابله با ویروسا و یا عفونتا باشه.
خیلی از تحقیقات نشون دادن که اکیناسه می تونه طول مدت سرماخوردگی رو کوتاه کنه شدت علائم اون رو کاهش داده و یا حتی ازش جلوگیری کنه.
پس، شک نداشته باشینً نمیشه گفت که مصرف اکیناسه به سرماخوردگی کمک می کنه.
در آخر، این نوشیدنی گیاهی گرم ممکنه به آرامش گلودرد شما کمک کنه.

6. چای Roiibos

چای روی بوس گیاهیه که از آفریقای جنوبی میاد. این از برگای گیاه Rooibos یا بوته قرمز ساخته شده.
آفریقای جنوبی از دید تاریخی اون رو واسه اهداف دارویی مورد استفاده قرار داده اما تحقیقات علمی زیادی در مورد این موضوع هست.
با این وجود، چند تحقیقات حیوونی و آدم انجام شده. تا الان، تحقیقات نشون دادن که واسه آلرژی و سنگ کلیه موثره.
با این حال، یه مطالعه نشون داده که چای rooibos ممکنه به سلامت استخون کمک کنه. یه مطالعه لوله آزمایش نشون میده که چای روی بوس، همراه با چای سبز و مشکی، ممکنه سلولای درگیر در رشد و تراکم استخون رو تحریک کنه.
همون مطالعه نشون داد که چای هم اینکه نشانگرهای التهاب و سمیت سلولی رو کم می کنه. محققان پیشنهاد کردن که این ممکنه به خاطر همین باشه که نوشیدن چای با تراکم استخوانی بالاتر همراه س.
علاوه بر این، دلایل اولیه نشون میده که چای rooibos ممکنه به جلوگیری از بیماریای قلبی کمک کنه.
یه مطالعه نشون داد که چای rooibos آنزیمی رو کنترل می کنه که باعث می شه عروق خونی به هم وصل شه به همون روش هایی که یه داروی معمولی واسه فشار خون بوجود میاره.
هم اینکه یه مطالعه دیگه نشون داد که مصرف شش فنجون چای روی بوس روزانه به مدت شش هفته باعث کاهش کلسترول LDL و چربی "بد" و افزایش کلسترول خوب HDL "" می شه.
تحقیقات زیادی واسه تایید این اثرات و پیدا کردن امتیازات بیشتر لازمه. با این حال، دلایل اولیه وعده هایی رو نشون میده.

7. چای مریم گلی

چای مریم گلی واسه خواص دارویی خود شناخته شده و تحقیقات علمی، خیلی از امتیازات سلامتی خود رو مخصوصا واسه سلامت مغز شروع کرده.
تعدادی از تحقیقات آزمایشی، تحقیقات حیوونی و انسانی نشون داده که مریم گلی واسه کارکرد شناختی خوبه و هم اینکه به طور بالقوه در برابر اثرات پلاکایی که درگیر مریضی فراموشی هستن موثره.
واقعا، دو مطالعه در مورد قطره مریم گلی خوراکی یا روغن مریم گلی، نشون دادن که پیشرفت کارکرد شناختی افراد گرفتار به مریضی فراموشی رو بهتر کنه هرچند این تحقیقات محدودیتا داشتن.
علاوه بر این، به نظر می رسه مریم گلی، امتیازات شناختی واسه بزرگسالان سالم رو هم داشته باشه.
تعدادی از تحقیقات بهبود حالت خلقی، کارکرد ذهنی و حافظه در بزرگسالان سالم رو پس از گرفتن چندین نوع از عصاره مریم گلی نشون دادن.
علاوه بر این، یه مطالعه کوچیک انسانی نشون داد که چای مریم گلی سطح چربی خون رو بهتر کنه در حالی که مطالعه دیگری در موشای صحرایی نشون میده که چای مریم گلی علیه پیشرفت سرطان روده بزرگ مواظبت می کنه.
چای مریم گلی به نظر می رسه یه انتخاب سالمه که منتهی به سلامت شناختی و سلامت قلب و کولون می شه. واسه به دست آوردن جزییات بیشتر در مورد این اثرات، تحقیقات بیشتری لازمه.

8. چای Lemon Balm

چای بادرنجبویه دارای عطر و طعم لیمو و سبکه و به نظر می رسه دارای خواص سلامتیه.
تو یه مطالعه کوچیک در 28 نفر که چای جو یا چای خوشبوی لیمو رو واسه شش هفته نوشیدن گروه چای خوشبوی لیمو الاستیسیته شریانا رو بهتر کنه. سفتی شریانا یه عامل خطر واسه بیماریای قلبی، سکته مغزی و کاهش ذهنیه.
در همون مطالعه، کسائی که چای بادرنجبویه رو هم نوشیدن هم اینکه افزایش الاستیک پوستی که معمولاً با سن کم میشه زیاد می شه. با این حال، مطالعه کیفیت پایین بود.
یه مطالعه کوچیک دیگه در کارگران رادیولوژی نشون داد که مصرف چای بادرنجبویه دو بار در روز واسه یه ماه، آنزیمای آنتی اکسیدانی طبیعی بدن رو بالا برد که در مواظبت از بدن از آسیب اکسیداتیو به سلولا و DNA کمک می کنه.
در نتیجه، شرکت کنندگان هم اینکه نشانگرهای بهبود دهنده آسیب لیپیدها و DNA رو نشون دادن.
دلایل اولیه نشون داده که ممکنه سطح لیپید بالای خون رو بهتر کنه.
علاوه بر این، تعدادی از تحقیقات نشون دادن که بادرنجبویه باعث بهتر شدن اخلاق ذهنی می شه.
دو مطالعه از جمله 20 شرکت کننده، اثرات دوزهای جور واجور عصاره بادرنجبویه رو بررسی کردن. اونا بهبود در آرامش و حافظه رو پیدا کردن.
یکی دیگه از تحقیقات کوچیک نشون داد که عصاره بادرنجبویه باعث کاهش استرس و بهبود مهارتای پردازش ریاضی می شه.
در آخر، یه مطالعه کوچیک دیگه نشون داد که چای بادرنجبویه موجب کاهش ضربان قلب و اضطراب قلبی شد.
چای بادرنجبویه ممکنه تعدادی از امتیازات بالقوه سلامتی رو ارائه دهد و علاوه بر این به هر یه جور از چای گیاهی هم کمک کنه.

9. چای Rose Hip

چای گل رز از میوه گیاه گل رز سرخ ساخته شده.
این ویتامین C و ترکیبات گیاهی خوبه. این ترکیبات گیاهی علاوه بر بعضی از چربیای موجود در گل رز، باعث ایجاد خواص ضد التهابی می شه.
تحقیقات زیادی به توانایی پودر ریشه گل رز در کاهش التهاب در افراد گرفتار به آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت پرداخته ان.
خیلی از این تحقیقات در کاهش التهاب و علائم مربوط به اون، از جمله درد تاثیردارن.
به عنوان یه مطالعه 12 هفته ای در 32 افراد دارای اضافه وزن، گلای رز ممکنه واسه کنترل وزن هم به درد بخور باشن. یافته ها نشون داد که به کار گیری عصاره ریشه گل رز باعث کاهش BMI و چربی شکم می شه.
اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی گل رز هم ممکنه به مقابله با پیری پوست کمک کنه.
یه مطالعه مقدماتی نشون داد که به کار گیری پودر گل رز در هشت هفته دلیل کاهش عمق چروکهای دور و بر چشم و بهبود رطوبت و الاستیک پوست صورت می شه.
این خواص ممکنه به دیگر امتیازات سلامتی منجر شه با اینکه تحقیقات بیشتری واسه تأیید این اثرات و بررسی هر گونه اقدام نوین لازمه.

10. چای گل ساعتی

برگا، ساقه ها و گلای گیاه گل ساعتی واسه ساخت چای گل ساعتی استفاده می شه.
چای گل ساعتی به طور سنتی واسه نابود کردن اضطراب و بهبود خواب استفاده می شه و تحقیقات واسه پشتیبانی از این کاربرده ها شروع شده.
مثلا، یه مطالعه نشون داد که نوشیدن چای گل ساعتی به مدت یه هفته به طور زیادی نمره کیفیت خواب رو بهتر کنه.
علاوه بر این، دو مطالعه انسانی نشون دادن که گل ساعتی در کاهش اضطراب موثر بود. در واقع، یکی از این تحقیقات نشون میده که گل ساعتی( passionflower ) به عنوان یه داروی آرامش دهنده اضطراب موثره.
با این وجود، مطالعه دیگری نشون داد که گل ساعتی باعث کم شدن نشونه های روانی از ترک اعتیاد، مانند اضطراب، تحریک پذیری و تحریک، موقع مصرف علاوه بر کلونیدین، داروهایی که معمولا واسه درمان سم زدایی مواد مخدر استفاده می شه.
چای طعم دار به نظر می رسه انتخاب خوبی واسه کاهش اضطراب و گسترش آرامش باشه

.

منبع : foodregime.com

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.