ژانویه 26, 2021

10 کار غلط که چشم تان را ضعیف می کند

1 min read

عوامل بسیار زیادی در کم شدن دید چشم اثر میذاره. اگه می خواید همیشه چشمانی سالم و قشنگتر داشه باشین این 10 کار رو هیچوقت انجام ندین.
1 – نبود به کار گیری عینک آفتابی

واسه جلوگیری از آفتاب سوختگی،همیشه از کلاه و عینک آفتابی استاندارد استفاده کنین.

اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث تخریب شبکیه چشم شده و خطر آب مروارید رو زیاد می کنه. طبق گفته پروفسور Vinay Aakalu خطر سرطان پوست پلک زیاد می شه.

موقع بازی اسکی یا حموم آفتاب اشعه های مضر خورشید یه جور آفتاب سوختگی در غشاء مخاطی قرنیه ایجاد می کنن ،که به دنبال اون فرد دچار درد،تاری دید وآبریزش از چشم می شه.

2 – استفاده زیادتر از اندازه از قطره چشم

بعضی از قطره های چشمی قرمزی چشم رو برطرف می کنن، اما پس از یه مدت چشم دچار تورم می شه. بدین معنا که که پس چند ساعت خوب عمل نمی کنن و باعث انقباض رگای خونی شده که چشم از قبل هم قرمز تر می شه.

3 – چشمای خشک

در حدود 3/5 میلیون زن و 1/5 میلیون مرد در آمریکا از خشکی عادی تا شدید چشم رنج می برن. قطره های روغنی که دارای مواد نگهدارنده هستن و چندین مرتبه در روز استفاده می شن، به چشم آسیب می رسونن. هر چند پکای تولید کننده اشک مصنوعی گران ترن، اما اندازه مصرف اونا می تونه بیشتر از 4 بار در روز باشه و ارزش بیشتری دارن. باید این قطره ها در یخچال نگهداری شن. خنکی قطره حس خوبی به چشم می بخشه و چشم فرد دچار خارش نمی شه. این افراد باید از یه دستگاه رطوبت ساز در منزل استفاده کنن.

4 – نشستن دراز مدت پشت کامپیوتر

پلک زدن به جریان آب در چشم کمک می کنه. اما وقتی که فرد به نمایشگر کامپیوتر خیره می شه، کمتر از حد عادی پلک می زنه. این در حالیه که هر فردی 12 تا 15 بار در دقیقه پلک می زنه. پس با خیره شدن به نمایشگر تعداد دفعات پلک زدن کم میشه. در این صورت آب چشم تبخیر شده، چشم آلوده و دچار سوزش و آبریزش می شه.اگه فرد به مدت طولانی متنی رو با فونت ریز بخونه یا مطلبی رو روی موبایل خود مرور کنه ،چشمش آسیب دیده یا به نزدیک بینی دچار می شه.

5 – بی توجهی و نبود رسیدگی به لنز

تمیز کردن لنز باید با محلول شستشوی لنز انجام شه. هیچوقت لنز رو با آب نشویید. بیشتر چشم پزشکان لنزای یه بار مصرف رو پیشنهاد می کنن.

موقع استحمام یا در استخر و دریا لنزها رو از چشم خارج کنین.

واسه اینکه چشم اکسیژن کافی دریافت کنه موقع خواب اونا رو از چشم در بیارین. در زمان خرید لنز،حتما با دکتر متخصص مشورت کنین. وگرنه لنز مناسب نیس و خطر عفونت چشم زیاد می شه و در زمان خارج ساختن لنز،قرنیه خراش ورداشته و دچار یه جور باکتری می شه.

6 – به کار گیری لوازم آرایشی تاریخ گذشته یا با آرایش خوابیدن

بعد از هر 3 ماه ریمل و خط چشم خود رو استفاده نکنین، موقع خواب هم آرایش چشم رو پاک کنین.

7 – نبود  به کار گیری عینک ایمنی

بعضی افراد عینک ایمنی رو فقط موقع شنا کردن به چشم میزنن. در حالی که طبق پیشنهاد پزشکان،حتی زمان چمن زدن، نجاری یا تعمیر خونه باید عینک ایمنی به چشم زد تا مانع ورود خار و خاشاک به چشم شده و در نتیجه قرنیه خراش بر نداره.

8 – سیگار کشیدن

به دلایل زیادی سیگار نکشید. اما دلیلی مهمتر اینکه، سیگار کشیدن خطر آب مروارید و تخریب شبکیه رو زیاد می کنه. دلیلی که توانایی بدن رو واسه رسوندن مواد غذایی و اکسیژن کافی به بافتا دچار مشکل می کنه، این وسط بافت چشمی هم بی بهره نخواد موند.

9 – نبود انجام معاینات چشمی

حتما به طور مرتب به چشم دکتر مراجعه کنین. به خصوص اگه گرفتار به دیابت یا فشار خون بالا هستین. دیابت کنترل نشده می تونه منتهی به کوری فرد شه.

10 – ندیده گرفتن علائم

تاری دید،درد ،کاهش بینایی،قرمزی و سوزش چشم به خودی خود برطرف نمی شه. اگه با هر کدوم از این علائم روبرو شدید،حتما به چشم دکتر مراجعه کنین. مثلا اگه فردی شئی رو می بینه ولی کمی بعد تار می بینه، باید بدونه که شاید واسه شبکیه چشمش مشکلی پیش اومده. اگه فرد دست دست کردن بورزد تشخیص سخت تر هستش و چشم ایشون باید جراحی شه.
seemorgh.com

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.