ژانویه 26, 2021

10 گروه مواد غذایی مهم که نباید ترکشان کنید | تغذیه سالم

1 min read

10 گیاه دارویی که عفونت رو از بدن دور میکنه

آکایران :بعضی عفونتا سطحی هستن و میشه با کمک بعضی گیاهان دارویی از بروز اونا جلوگیری کرد

 

بنا :  بعضی وقتا میشه با کمترین ضرر و آسیبی به بدن بعضی بیماریا رو درمان کرد. وقتی گلوی تون چرک می کنه چیکار می کنین؟ دست به دامان کدوم یه از داروهای شیمیایی مخصوص عفونت و سرماخوردگی میشین؟ واسه درمان جوشای چرکی چه؟ از کدوم داروهای موضعی یا خوراکی شیمیایی استفاده می کنین؟ میدونید بعضی عفونتای سطحی رو میشه با گیاهان دارویی درمان کرد، البته فقط کافیه مشکل اصلی رو ریشه یابی کنیم. دکتر سعید صانعی  مشاور گیاه درمانی 10 گیاه دارویی رو معرفی می کنه که هر کدوم اگه درست و مناسب استفاده شن، می تونن عفونت رو از بدن شما دور کنن.
عفونتا چیجوری سراغتون میاد؟
عفونتا به چند روش وارد بدن می شن، بعضی اونا در بافتای بدنی وجود دارن اما منتظر فرصت هستن که با ضعف سیستم ایمنی بدن، این فرصت رو به دست بیارن و به راه های جور واجور خود رو نمایان کنن. اما بعضی عفونتا از راه پوست وارد بدن می شن. مثلا با یه ضربه یا یه خراش از محیط وارد بافت بدن فرد می شن.
 
عفونت رو ضربه فنی کنین
دسته دیگه عفونتا فرصت طلب نام دارن که منتظر شرایط مناسبی هستن تا بتونن خود رو نمایان کنن، مثل مریضی ایدز و بیماریای دیگه. در بیشتر اوقات درمان عفونت های فرصت طلب سخت تر از عفونتای دیگه س. با این حال واسه ازبین بردن عفونتای قوی باید به دکتر مراجعه کرد، اما بعضی عفونتا سطحی هستن و میشه با کمک بعضی گیاهان دارویی از بروز و رشد اونا جلوگیری کرد. با این حال اگه از نوع عفونت خود خبر ندارین بهتره قبل از مصرف این گیاهان دارویی با دکتر مشورت داشته باشین. هم اینکه مصرف این داروها نباید بیشتر از 10روز ادامه پیدا کنه و اگه بهبودی بعد از این مدت حاصل نشد، باید به دکتر مراجعه کنین.
آنتی بیوتیک های گیاهی که باید بشناسین

پنیرک واسه درمان عفونتای ادراری، برونشیت و عفونتای سرخک و مخملک خوبه

1. پنیرک
پنیرک گیاهیه که در طب سنتی خواص زیادی داره و از برگ و گل اون کاربرده های بهینه می شه. اما خاصیت آنتی بیوتیکی اون زبانزده، فقط کافیه 40 گرم گیاه پنیرک رو به همرا یه لیتر آب جوش به مدت 10 دقیقه بذاریم تا دم بکشه. یه فنجون از این دمکرده رو روزی سه بار بخورین تا عفونتای  ادراری، برونشیت و عفونتای سرخک و مخملک از بین برن.   

اسهالای عفونی، برونشیت و مریضی ذات الریه، با دمکرده گل پامچال تا حدودی درمان میشه

2. گل پامچال
اسهالای عفونی اکثرا به وجود اومده توسط عفونتای معده و رودهه. با این حال اسهالای عفونی، برونشیت و مریضی ذات الریه رو میشه با دمکرده گل پامچال تا حدودی درمان کرد. واسه دم کردن گل پامچال 20گرم از این گیاه رو به همراه یه لیتر آب دم کنین. فقط حواستون باشه که بیشتر از 10 دقیقه دم نکشد و بعد از 10 دقیقه دمنوش رو صاف کرده و بخورین. این دمکرده رو روزی سه بار به اندازه یه فنجون بخورین تا ترتیب اثر داشته باشه. 

ادرنجبویه گیاهیه که میتونه بیشتر عفونتای بدنی رو نابود کنه

3. بادرنجبویه
بادرنجبویه گیاهیه که میشه به عنوان یه دمکرده واسه پاک سازی بدن از میکروب استفاده کرد. این گیاه میتونه بیشتر عفونتای بدنی رو نابود کنه، حتی بعضی وقتا شما خبر ندارین که در بدن تون چه میگذره، اما اگه در هوایی آلوده یا در محیطی قرار گرفته بودین که ممکنه میکروب یا ویروس به شما انتقال پیدا کنه؛ در این مواقع پیشنهاد می شه 40 گرم بادرنجبویه رو به مدت 15 دقیقه به همراه آب جوش بذارین تا دم بکشه و بعد اون رو بخورین تا عفونتای احتمالی از بین برن. واسه تاثیرگذاری بهتر این دمنوش پیشنهاد می شه روزی سه بار در روز به اندازه یه فنجون خورده شه.  

دمکرده بابا آدم واسه درمان جوشای چرکی خوبه

 
4. بابا آدم
وقتی اسم جوش به میان میاد خیلی از افراد یاد دوران بلوغ می افتن، اما بعضی جوشا چرکی هستن و ممکنه هر جای بدن ظاهر شن و حتی سن و سال هم واسه شون اهمیت نداشته باشه. واسه درمان جوشای چرکی و عفونی باید از آنتی بیوتیکای قوی استفاده کرد. در طب سنتی پیشنهاد می شه از دمکرده بابادم استفاده شه. 80 گرم ریشه بابادم رو به همراه یه لیتر آب جوش دم کنین. مدت زمان دم کشیدن 20 دقیقه س و بعد از اون روزی سه بار در روز واسه درمان جوشای چرکی دمکرده رو بخورین.   

از بخور برگ اکالیپتوس واسه درمان عفونتای مجاری تنفسی استفاده کنین

 
5. اکالیپتوس
واسه عفونتای مجاری تنفسی اولین پیشنهاد یا گیاهی که بیشتر افراد ازش صحبت می کنن، برگ اکالیپتوسه که بیشتر به صورت بخور ازش استفاده می شه. درصورتی که علاوه بر بخور این برگ ، پیشنهاد می شه هر وقت به مشکل عفونتای مجاری تنفسی دچار شدید 50گرم برگ این گیاه رو با یه لیتر آب دم کنین و بعد از 10 دقیقه دم کشیدن روزی سه تا چهار بار به مقدار یه فنجون از این گیاه رو بخورین. خیلی از افراد فکر می کنن بخور این گیاه در اولویته اگر اگه سینوزیت یا ریه های تون چرکی شدن، بهتره در کنار بخور دم کرده برگ اکالیپتوس رو هم یادتون نره.    

جوشونده انجیر زرد واسه گلودردهای چرکی، اون‍‍ژینا و عفونت دهن بسیار مناسبه

 
6. انجیر زرد شیرازی
50 گرم انجیر زرد شیرازی ( انجیر خشک در آجیل ها) رو به همراه نیم کیلو شیر به مدت 15 دقیقه می ذاریم تا بجوشه. این جوشونده واسه گلودردهای چرکی، اون‍‍ژینا، عفونت و زخمای داخل دهن بسیار مناسبه. واسه تاثیرگذاری باید روزی سه فنجون از این جوشونده رو بخورین. هم اینکه اگه دندون تون دچار عفونت شد و درد بسیاری داشت، پیشنهاد می شه در کنار مراجعه به دندانپزشک، در صورت نیاز  گیاه آنغوزه رو روی دندون بذارین. البته واسه به کار گیری این گیاه احتیاجی به دم کردن یا جوشوندن اون نیس، چون که این گیاه حالت صمغ داره و فقط کافیه روی دندون عفونی قرار بگیره.
حتی میخک هم واسه درمان عفونتای دندانی نقش موثری داره. این گیاه رو به دو صورت میشه استفاده کرد، هم روی دندون قرار داد و هم اون رو جوشاند و نوشید. واسه دم کردن میخک، کافیه یه قاشق مربا خوری میخک رو با یه لیوان آب بین 4 الی 5 دقیقه بجوشونین. بعد از این مرحله جوشونده رو در دهن بچرخونین و خالی کنین. کافیه این کار رو بین سه تا چهار بار انجام بدین.     

ر طب سنتی پیشنهاد می شه آدمایی که گلو دردهای چرکی دارن چای سبز بنوشن

7. چای سبز
گلو درد یکی از بدترین مراحل سرماخوردگیه که بیشتر افراد دست به هرکاری میزنن تا از شر اون خلاص شن. بعضیا سراغ قرصای چرک خشک کن می رن و یه سری های دیگه تلاش می کنن با آب نمک و آب جوش یا حتی آب نباتای گلودرد این مشکل رو درمان کنن. اما در طب سنتی پیشنهاد می شه آدمایی که گلو دردهای چرکی دارن چای سبز بنوشن.
به این راه که یه قاشق غذاخوری چای سبز رو تو یه لیوان آب می ریزیم تا به مدت 10دقیقه خیس بخوره. نکته اینجاس که واسه درمان گلودردهای چرکی نباید چای سبز رو به صورت روتین دم کرد ( یعنی روی کتری دم نمی کشه). حتی می تونین به جای آب نمک، چای سبز رو غرغره کنین. از تفاله اونم می تونین به شکل کمپرس واسه درمان عفونتای چرکی پوستی مثل کورکا استفاده کنین.      

واسه درمان زخم هایی که زیاد عفونی و خطرناک نیستن از عصاره  تره در شیر استفاده کنین

 8. تره جوشونده شده در شیر
زخمای چرکی درمان شون به مراقبت و دقت بیشتری نیاز داره. واسه درمان این نوع زخما میشه از پمادهای موضعی یا داروهای خوراکی استفاده کرد. در طب سنتی اگه زخما زیاد عفونی و خطرناک نباشن، پیشنهاد می شه از عصاره  تره در شیر استفاده شه. به این روش که تره رو در شیر بپزید و بعد از شیر جدا کنین و تره پخته شده رو روی زخم بذارین. بعد از چند ساعت باید ضماد تره رو از روی زخم وردارین و محل زخم رو تمیز و پانسمان کنین، چراکه تره چرک رو به خود میگیره و باید تعویض شه. اگه این کار رو روزی یه بار انجام بدین، در مدت کوتاهی چرک از زخم خارج می شه.       

 واسه ضدعفونی کردن ریه از عفونت می تونین از دم کرده پونه استفاده کنین

9. پونه
ریه یکی از مهم ترین اعضای بدن است که بزرگ ترین وظیفه اون مقابله با هوای آلوده است، اما ریه ها از عفونتا در امان نیستن به خاطر همین بعضی عفونتای سطحی رو میشه با کمک آنتی بیوتیکا درمان کرد. اگه نمی خواید از آنتی بیوتیکای شیمیایی استفاده کنین، طب سنتی راه دیگه ای به شما پیشنهاد می کنه. واسه ضدعفونی کردن ریه از عفونت می تونین از دم کرده پونه استفاده کنین. یه قاشق  چای خوری پونه رو به همراه یه لیوان آب جوش بذارین بین 10 تا 15 دقیقه دم بکشه و بعد صاف کرده اون رو همراه با عسل روزی سه بار بخورین.        

پونه کوهی یکی از بهترین داروهای گیاهی است که به عنوان یه آنتی بیوتیک قوی از اون یاد میشه

10. پونه کوهی
یکی از بهترین داروهای گیاهی که میشه به عنوان یه آنتی بیوتیک قوی درباره ش صحبت کرد، پونه کوهیه. این نوع پونه با پونهای معمولی فرق داره و به عنوان ضدعفونتای میکروبی و قارچی شناخته شده، واسه اینکه خاصیت ضدعفونی کننده داشته باشه باید روزی سه بار به اندازه یه فنجون از این گیاه بخورین.
آدمایی که با مشکل عفونتای قارچی در گوش، عفونتای قارچی ناخن و بعضی خانوما در ناحیه تناسلی عفونت قارچی مواجه هستن، می تونن از پونه کوهی به عنوان یه آنتی بیوتیک استفاده کنن. البته پونه کوهی رو میشه به شکل دمنوش یا ضماد هم استفاده کرد. هم اینکه اگه از عفونت ادراری رنج می برید دم کرده پونه کوهی یکی از درمانای مناسب و موثر در این زمینه س. یه قاشق مرباخوری پونه کوهی رو به همراه یه لیوان آب جوش به مدت 15 دقیقه می ذارین تا دم بکشه.

 منبع: مجله سیب سبز

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش طب سنتی و گیاهان دارویی | خواص عرقیات سایت
  • مطالب در رابطه
  • های بدن به طور طبیعی
  • گل رس صورت رو چاق میکنه؟
  • خواص گیاه مریم گلی واسه عفونت زنان + خواص گیاه مریم گلی واسه تخمدان
  • چای از بیماریا جلوگیری میکنه؟
  • مصرف این نوشیدنیا معجزه میکنه …

ما اینجا 10 گروه موادغذایی بسیار به درد بخور و لازم بدن رو براتون معرفی کردیم که هر کدوم امتیازات خاص خود رو دارن.

فلفل قرمز

این سبزی با رنگ زیبایی که داره پر از آنتی اکسیدان ها (به خصوص ویتامین C و بتا کاروتن ) هستش که مصرف اون واسه کمک به بدن در مقابله با عفونتا بسیار به درد بخوره . مارگواکس جی راتبون دکتر درمان تغذیه و مدیر وب سایتای معتبر تغذیه میگه : فلفل قرمز در سلامت دستگاه گوارش و کمک به  سوخت و ساز بدن کمک زیادی می کنه و مصرف اون به صورت خام در رژیمای غذایی بسیار پیشنهاد می شه.

 

نعناع :
نعناع به کاهش نفخ و سوء هاضمه و آرامش دستگاه گوارش کمک زیادی می کنه. ریچل برمن ، متخصص تغذیه و مدیر تغذیه در سایت CalorieCount.com  میگه : تلاش کنین مقداری چای نعناع سرد و یا به جای اون چند برگ نعناع رو روزانه با مقداری آب مخلوط کرده و اونو استفاده کنین.

 

سبزیجات برگدار :
سبزیجات برگدار از جمله وعده های غذایی هستن که حجم غذایی زیادی دارن اما به طور کامل بدون کالری هستن و شامل مواد مغذی و ویتامینای  A، C، K ، فولات، کلسیم، آهن، منیزیم ، پتاسیم و فیبر هستن .ماری دینهری متخصص تغذیه و مدیر آزمایشات بالینی میگه : من شما رو به استفاده زیاد از اسفناج و مصرف سبزیای تازه در سوپ و به کار گیری برگ کلم در سالاد پیشنهاد می کنم  که اینا در مقابله با بیماریا بسیار به درد بخور و موثر هستن.

 

ماست :
ماست یه ماده غذایی خیلی خوبه. باکتریای پروبیوتیکی در اون هست که کمک زیادی به سالم نگه داشتن دستگاه گوارش می کنه. هم اینکه به کاهش بروز نفخ شکم و یبوست هم کمک می کنه ، که می تونه معده رو سالم نگه داشته و پیشنهاد می شه حتما از ماستای کم چرب و بدون قند استفاده کرد.

 

غلات :
مصرف شکلای جور واجور غلاتا که در برابر کاهش انسولین بدن مقاومت می کنن، خیلی با اهمیته. چون که در بدن مانند کربوهیدراتای تصفیه شده موجود در نون سفید و برنج عمل میکنن. پس کسائی که به جای غذاهایی مانند برنج سفید و نون ازغلات کامل مانند عدس ، برنج قهوه ای ، و نون گندم استفاده می کنن در واقع بهترین جانشین رو انتخاب کردن .

 

سبزیجات :
سبزیجاتی مانند کلم بروکلی ، مارچوبه ، فلفل و …. شامل فولات، بتا کاروتن ، کلسیم، منیزیم، و فیبر و غنی از ویتامین A، C  ،  K هستن.

 

روغن زیتون :
در روغن زیتون چربی اشباع نشده بسیاری یافت شده ، که واسه کاهش چربی شکم بسیار موثر بوده و در کاهش کالری بدن هم به درد بخوره.

 .

سرکه سیب :
تحقیقات جدید نشون داده که روزانه مصرف 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب (مخلوط با یه لیوان آب ) و تو یه دوره 12 هفته ای کمک زیادی به کاهش وزن بدن و کاهش چربی شکم می کنه. اسید استیک موجود در سرکه ، بدون اینکه پروتئینای بدن رو نابود کنه به آب شدن چربیا کمک زیادی می کنه.

 

چای سبز :
چای سبزحاوی مواد شیمیایی خاصی به نام پلی فنولا و ترکیبهای هست که در افزایش سوخت و ساز بدن و سوزوندن چربی های بدن کمک زیادی می کنه. قرار دادن 2 تا 3 فنجون چای سبز در رژیم غذایی روزانه باعث کاهش دردهای کمر می شه و هم اینکه باید گفت امتیازات درمانی و بهداشتی بسیاری داره.

 

سیب :
سیب یکی از به درد بخور ترین مواد غذاییه که در سوزوندن کالریای بدن بسیار موثره. در هضم غذا کمک زیادی کرده و میشه اونو به عنوان یه میان وعده خوشمزه  در نظر گرفت که هیچ گونه چربی اضافی به بدن وارد نمیکنه.

 

تخم مرغ :
یه منبع غنی از پروتئینه و شامل اسیدهای آمینه لازمه که به بدن واسه تولید فیبرهای عضلانی کمک زیادی می کنه. این غذا یه صبحونه کامل هستش که اگه به عنوان صبحونه سرو شه مطمئن باشین در طول روز اصلا نیاز به هیچ میان وعده ای دارین .

 

بادام :
بادام شامل مواد معدنی مغذی مثل منیزیمه که در تنظیم سطح قند خون بسیار به درد بخور بوده و سطح قند خون رو به صورت پایدارو مقاوم نگه داشته که واسه جلوگیری از پرخوری بسیار موثره.

 

ماهیا :
ماهی قزل آلا  یه منبع غنی از اسیدهای چرب لازم و امگا 3 هستن ، که در بهبود سیستم ساختار و سوخت و ساز بدن بسیار موثر هستن و با بهبود انسولین بدن، کمک زیادی به سوزوندن چربی به صورت سریعتری می کنن .

منبع : seemorgh.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.