ژانویه 26, 2021

10 گیاه برتر برای کاهش وزن | طب ایرانی

1 min read
گیاه اکیناسه واسه کسائی که تیروئید پرکار یا کم کار دارن خوبه

مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی

10 گیاه به درد بخور که کارکرد تیروئید رو بهتر می کنن

اثر گیاهان دارویی بر غده تیروئید با داروهای شیمیایی متفاوت هستن

 

 با اینکه تحقیقات نوین به طور کامل تاثیر گیاهان دارویی رو بر درمان تیروئید تایید نمی کنن، اما این گیاهان می تونن جلوی مشکلات تیروئید رو بگیرن و کارکرد اون رو بهتر کنن.

ما اگر مریض نباشیم، خیلی راحت کارکرد غده تیروئید در بدن رو به فراموشی می سپاریم. این غده کوچیک که در زیر گردن ما قرار داره نقش مهمی در تنظیم فرایندای متابولیک ما داره. در صورت کارکرد ناجور این غده تقریبا همه اندام های بدن دچار مشکل می شن.
مشکلات غده تیروئید به 3 صورت طبقه بندی می شن:
– تیروئید پرکار
تیروئید کم کار
– بزرگ شدن غده تیروئید
بدیش اینه وضعیت تیروئید به خاطر شباهت مشکلات اون با دیگر مشکلات بدن به درستی تشخیص داده نمی شه.3  وضعیت تیروئید هم بعضی وقتا مشکلات مشابه ای دارن که اینم به مشکلات تشخیص اضافه می کنه.
به خاطر همین قبل از هرگونه درمان گیاهی یا غیرگیاهی، بهتره که تشخیص پزشکی روی مشکلات و وجود ناراحتی روشن شه. در حالی که بعضی از گیاهان باعث بهتر شدن شرایط می شن، بعضی ممکنه که واسه تیروئید پرکار خوب باشن و یه سری های دیگه واسه تیروئید کم کار.
اثر گیاهان دارویی بر غده تیروئید با داروهای شیمیایی که بر فعالیت این غده تاثیر میذاره متفاوت هستن. گیاهان دارویی غده تیروئید رو تقویت می کنن و روند درمان اون رو آسون کردن می کنن. با اینکه تحقیقات نوین به طور کامل تاثیر گیاهان دارویی رو بر درمان تیروئید تایید نمی کنن، اما این گیاهان می تونن جلوی مشکلات تیروئید رو بگیرن و کارکرد اون رو بهتر کنن.
1- گیاه اکیناسه Echinacea
این گیاهیه که واسه تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار بکار میره و واسه کسائی که تیروئید پرکار یا کم کار دارن خوبه. یه متخصص سیستم ایمنی ۲۰ ساله که ریشه اکیناسه رو به بیماران خود تجویز می کنه و تاثیر خوبی رو مشاهده کرده.

 
2. گیاه شیرین بیان
این گیاه واسه ایجاد تعادل بین غدهای بدن خیلی خوبه و بیماران تیروئید که از خستگی رنج می برن از مصرف اون انرژی می گیرن. علاوه بر این، موسسه پزشکی تکزاس موفق به استخراج ماده موثره شیرن بیان در آزمایشگاه شد و متوجه تاثیر ضد سرطان اون در مورد غده تیروئید شد. شیرین بیان واسه درمان بالینی سرطان غده تیروئید و مشکلات اون موثره.

 

 بیماران تیروئید که از خستگی رنج می برن از مصرف گیاه شیرین بیان انرژی می گیرن

 
3. گیاه شیپوری Bugle
تحقیقات سال 2013 تاثیر عصاره شیپوری روی 403 مریض با غده تیروئید پرکار رو تایید کرد. محققان تاثیر مثبت اون و بهبود مشکلات بیماران رو ثبت کردن و هیچ گونه مشکلات جانبی هم گزارش نشده. بخاطر موثر بودن تخم شیپوری در درمان مشکلات ملایم غده تیروئید، بعضی از کارشناسان از اون بجای داروهای شناخته شده استفاده می کنن.

 

  عصاره شیپوری در درمان مشکلات ملایم غده تیروئید خوبه

 
4. گیاه اشووغاندا Ashwagandha
این گیاه خاصیت آنتی اکسیدانی قوی داره و مستقیما بر غده تیروئید و ترشحات اون تاثیر داره. تعادل هورمونی بوجود میاره و باعث بهتر شدن سیستم ایمنی بدن می شه و در رفع خستگی و مشکلات ضد التهابی هم موثره. یه تحقیق در سال 2011 تاثیر این گیاه بر فعالیتای غده تیروئید رو مشخص کرده.  

گیاه اشووغاندا خاصیت آنتی اکسیدانی قوی داره و مستقیما بر غده تیروئید و ترشحات اون تاثیر داره

 
5. گیاه بوکوپا Bacopa
تحقیقات نشون دادن که بوکوپا می تونه غده تیرویید رو تحریک کنه و مشکلات پرکاری اون رو برطرف کنه. این گیاه می تونه تراکم هورمونی تیروئید رو به اندازه 41 درصد تنظیم بکنه و مشکلات جانبی هم نداره.  

بوکوپا می تونه غده تیرویید رو تحریک کنه و مشکلات پرکاری اون رو برطرف کنه

 
6. گیاه رایگان Eleuthero
این گیاه واسه بیماران تیروئیدی معجزه می کنه. سطح هورمون تیروئید رو تنظیم کرده و با ماده موثره خود کارکرد عادی اون رو باعث می شه.  

گیاه رایگان واسه بیماران تیروئیدی معجزه می کنه

 
7. گیاه بلادراک Bladderwrack
به غیر از تیرویید پرکار، این گیاه اثرات دیگری بر سلامت عمومی بدن داره. این گیاه دریایی مقدار زیادی ید داره که می تونه باعث تحریک غده تیروئید شه. این گیاه کارکرد عادی تیروئید رو برمی گردونه و به کوچیک شدن اون کمک می کنه. ترشحات هورمون تیروئید رو زیاد کرده و اینطوری با بیماریای اون مقابله می کنه. در حالیکه از این گیاه واسه درمان مشکلات تیروئید استفاده می شه، اما هنوز به درستی درباره چگونگی کارکرد اون اطلاعات دقیقی موجود نیس.  

گیاه بلادراک واسه درمان تیرویید پرکار خوبه

 
8. گیاه پنبه دانه Flaxseed
این گیاه از نظر اسیدای چرب پایه، مخصوصا امگا3 بسیار غنیه و واسه سلامت تیروئید خیلی خوبه. طبق تحقیق مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، مصرف غذاهای غنی از امگا3 به تولید هورمونای تیروئید کمک می کنن و جلوی مشکلات تیروئید رو می گیرن.  

گیاه پنبه دانه واسه سلامت تیروئید خیلی خوبه

 
9. گردوی مشکی Black Walnut
به غیر از غذاهای دریایی، گردوی مشکی هم پر از یده. تحقیقات نشون میده که ید یه ماده اساسی در سلامتی و کارکرد غده تیروئیده. علاوه بر این کمبود ید می تونه باعث خستگی طولانی، افسردگی، مشکل ذهنی و گواتر بشه.  

گردوی مشکی در سلامتی و کارکرد غده تیروئید خوبه

 
10. گیاه بادرنجبویه Lemon Balm
این گیاه از خونواده نعناعه و واسه غده تیروئیید خیلی خوبه. تحقیقات نشون میده تیروئید پرکار با مصرف این گیاه به حالت عادی برمیگرده و تولید هورمونای تیروئید و مشکلات به وجود اومده توسط اون رو کم می کنه.  

این گیاه از خونواده نعناعه و واسه غده تیروئیید خیلی خوبه

 

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش طب سنتی و گیاهان دارویی | خواص عرقیات سایت
 • مطالب در رابطه
 • تاثیراین عرقیات به درد بخور در درمان و بهبود دیابت
 • عرقیات به درد بخور واسه بهبود مریضی دیابت
 • » معرفی غذاهای به درد بخور واسه بهبود سرفه
 • کارکرد درست معده باهلیله مشکی
 • کم خونی و فقر آهن با این 4 گیاه بهبود پیدا میکنه


ت باشه و تلاش کنن کالری هاشون رو از راه ورزش و فعالیتای روزمره بسوزونن. ژنتیک و نوسانات هورمونی می تونه باعث زیاد شدن وزن شه. علل دیگه عبارتند از نبود فعالیت، رژیم غذایی بی نظم، عادات غذایی بد، کم خوابی، استرس زیادتر از اندازه و مصرف داروهای خاص. حتی بعضی از شرایط پزشکی هم می تونن منتهی به اضافه وزن شن. اما راه ساده واسه کاهش وزن چیه؟

داشتن اضافه وزن شما رو در برابر دچار شدن به بعضی از بیماریا قرار میده و سلامتی تون رو به خطر میندازه. این بیماریا شامل کلسترول بالا، دیابت نوع 2، فشار خون بالا، مریضی قلبی، سکته مغزی، مشکلات خواب، مریضی کبد چرب و آرتروز رو شامل می شه. یه رژیم غذایی سالم و ورزش می تونه به شما در کنترل وزن کمک کنه. هم زمان می تونین از بعضی گیاهان واسه کاهش وزن استفاده کنین.

گیاهان مناسب واسه کاهش وزن

1. زنجبیل

زنجبیل می تونه در کاهش وزن اثر داشته باشه. تحقیقات می گن که مصرف زنجبیل باعث افزایش اثر گرمایی غذا می شه و موجب می شه احساس سیری کنین. این مانع هله هوله خوردن و مصرف خوراکی هایی با کالری بالا می شه. علاوه بر این زنجبیل موجب بهبود هضم شده و سوخت و ساز بدن رو زیاد می کنه.

هر روز 2 تا 3 فنجون چای زنجبیل بخورین. خوردن یه تیکه زنجبیل کوچیک و یا رنده کردن اون در غذا هم شدیدا پیشنهاد می شه. هم اینکه می تونین کپسولای زنجبیل رو هم استفاده کنین اما یادتون باشه که حتما با دکتر مشورت کنین.

2. چای سبز

چای سبز رو واسه تقویت متابولیسم و سوزوندن کالری بیشتر بخورین. آنتی اکسیدان چای سبز که کاتچین نامیده می شه، روند چربی سوزی رو تسریع می بخشه. آزمایشی که در سال 2014 روی موشا انجام شد نشون داد که حتی رژیم غذای با چربی بالا، مصرف منظم عصاره چای سبز می تونه موجب کاهش وزن شه.

1 تا 2 قاشق چای خوری چای سبز مرغوب رو در آب جوش بریزین و به مدت 2 تا 3 دقیقه منتظر بمونین بعد اونو صاف کنین. روزانه 3 تا 4 فنجون چای سبز بخورین.

3. زردچوبه

زردچوبه هم می تونه به کاهش وزن کمک کنه. کورکومین یکی از ترکیبات به درد بخور زردچوبه س که جریان خون رو زیاد می کنه و به شکستن چربی کمک می کنه. هم اینکه باعث افزایش مقاومت به انسولین و هم علائم التهابی در مورد چاقی و مشکلات متابولیکی می شه.

بدین شکل یه نوشیدنی ضد باکتری جفت و جور کنین که 1 قاشق چای خوری پودر زردچوبه رو با آب یه عدد لیمو، کمی فلفل قرمز و مقداری عسل طبیعی بری خوش طعم کردن اون با هم تو یه فنجون آب گرم مخلوط کنین. ای نوشیدنی رو یه بار در روز بخورین.

هم اینکه می تونین چای زردچوبه بخورین. واسه جفت و جور چای ½ قاشق چای خوری پودر زردچوبه و پودر زنجبیل رو به 2 فنجون آب جوش اضافه کنین و اونو دو بار در روز بخورین. گزینه دیگه اینه که از مکملای کورکومین البته با مشاوره دکتر مصرف کنین.

4. هیبیسکوس

این گیاه دلپذیر دارای مواد مغذی از جمله فلاونوئیدها و مواد معدنی مختلفه که باعث کاهش جذب چربیا و کربوهیدراتا می شه. این نکته به نوبه خود به کاهش وزن کمک می کنه. مقاله ای در سال 2014 منتشر شد  و آدمایی که قرصای ساخته شده از عصاره هیبیسکوس رو به مدت 12 هفته مصرف کردن موفق شدن اندازه دور کمرشون رو کم کنن.

شما می تونین 2 تا 3 فنجون چای هیبیسکوس رو به طور روزانه بخورین. واسه جفت و جور چای، 2 قاشق غذاخوری از گلبرگای هیبیسکوس رو به دو فنجون آب گرم اضافه کنین، اونو جوش بیارین و 5 تا 10 بجوشونین. به طور اختیاری می تونین آبلیمو و عسل رو هم به این چای اضافه کنین.

نکته: اگه باردارین سا دارو مصرف می کنین حتما قبل از مصرف این گیاه با دکتر مشورت کنین.

5. جینسنگ کره ای

جینسنگ کره ای به نام جینسنگ آسیایی هم شناخته می شه و واسه افزایش سطح انرژی و سرعت متابولیسم که به کاهش وزن کمک می کنه، موثره. هم اینکه حساسیت انسولین و مدیریت استرس رو بهتر کنه.

شما می تونین 2 فنجون چای جینسنگ کره ای رو به طور روزانه استفاده کنین. این چای یا مکمل اونو بدون مشورت با دکتر استفاده نکنین.

نکته: اگه مشکلات هورمونی دارین به طور دراز مدت از این گیاه استفاده نکنین.

6. قاصدک

قاصدک یکی دیگه از گیاهان مناسب واسه کسانیست که قصد وزن کم کردن دارن. فیتو شیمیایی موجود در قاصدک به اون خواص دیورتیک و ملین می بخشه. اندازه ادرار رو زیاد می کنه و باعث می شه اضافه وزن مربوط به آب رو از دست بدین. این گیاه هم اینکه به بهتر شدن قند خون کمک می کنه، سموم بدن رو نابود می کنه، اشتها رو کم می کنه و با التهاب مقابله می کنه.

یه فنجون چای قاصدک رو قبل از هر وعده غذایی بخورین. واسه جفت و جور چای، 2 قاشق چای خوری ریشه قاصدک خشک شده رو به یه فنجون آب اضافه کنین و اونو به مدت 1 دقیقه بجوشونین. 10 دقیقه صبر کنین تا حرارتش از بین بره بعد اونو بخورین. شمام اینکه می تونین قاصدک تازه سبز رو به سوپ و سالادتان اضافه کنین.

از مصرف این گیاه در دوران قاعدگی دوری کنین.

نکته: این گیاه ممکنه با بعضی از داروها تداخل داشته باشه پس حتما قبل از مصرف با دکتر خود مشورت کنین.

7. پونه

پونه هم به کاهش وزن کمک می کنه چون یه ماده فعال به نام کارواکرول داره که موجب حل کردن چربی می شه. این گیاه هم باعث بهتر شدن هضم می شه و هم نفخ رو کم می کنه. علاوه بر این با افسردگی و استرس مقابله می کنه که دو عامل مهم در زیاد شدن وزن هستن.

روزانه چند فنجون چای پونه بخورین. واسه جفت و جور این چای 3 قاشق چای خوری برگ پونه رو تو یه فنجون آب گرم ریخته و 5 تا 10 دقیقه صبر کنین بعد اونو صاف کرده و بخورین.

به جای چای می تونین 4 یا 5 قطره روغن پونه رو به یه لیوان آب میوه کم کالری اضافه و روی یه بار بخورین. هم اینکه می تونین کپسولای پونه رو با دست کم 70 درصد کارواکرول استفاده کنین اما حتما قبل از مصرف با دکتر مشورت کنین.

8. مریم گلی

مریم گلی هم به خاطر خواص محرک، دیورتیک و آنتی اکسیدانی اش یکی از گیاهان موثر در کاهش وزن حساب می شه. به عنوان یه محرک، اندازه متابولیسم شما رو زیاد می کنه تا کالری بیشتری بسوزونین. علاوه بر این به کاهش التهاب، درمان اضطراب و بهبود خواب کمک می کنه.

1 قاشق غذاخوری برگ مریم گلی تازه (یا یه قاشق چای خوری برگ مریم گلی خشک) رو در فنجون بریزین. آب جوش رو به فنجون اضافه، به مدت 5 دقیقه روی اونو بپوشونین و بعد صاف کنین. مقداری آبلیمو واسه بهتر شدن طعمش به اون اضافه کنین و این چای رو 2 یا 3 بار در روز بخورین.

نکته: اگه باردارین یا به کودکتون شیر می دید، از مصرف این گیاه دوری کنین.

9. نعنا فلفلی

نعنا فلفلی به عنوان یه مهارکننده طبیعی اشتها باعث کاهش گرسنگی و کنترل اشتها می شه و منتهی به کاهش وزن می شه. این گیاه هم باعث بهتر شدن هضم و کاهش نفخ می شه. علاوه بر این رایحه ای آروم بخش داره که باعث کاهش استرس (یکی از عوامل چاقی) می شه.

روزانه چند فنجون چای نعنا فلفلی بخورین. واسه جفت و جور این چای، 1 قاشق غذاخوری برگ تازه نعنا فلفلی رو به مدت 10 دقیقه در فنجون آب جوش بندازین. پس از صاف کردن اجازه بدین خنک شه و بعد اونو بخورین. هم اینکه می تونین چند قطره روغن نعنا فلفلی رو روی یه دستمال تمیز بریزین و اونو استشمام کنین. این کار باعث می شه میل به غذا در شما کم بشه.

10. خار مریم

خار مریم هم یه گیاه مناسب واسه کاهش وزنه. به دلیل مواد تشکیل دهنده فعال، کارکرد کبد رو بهتر کنه تا بدن روند طبیعی سم زدایی رو بهتر بکنه و این به نوبه خود موجب کاهش وزن می شه. افزایش سم زدایی هم اینکه موجب بهبود سوخت و ساز بدن می شه و منتهی به کاهش چربی می شه.

شمام اینکه می تونین غیر از مصرف این گیاه از کپسول اون استفاده کنین اما واسه مصرف دوز مناسب حتما با دکتر مشورت کنین.

نکته: اگه مریضی خاصی دارین یا دارویی مصرف می کنین قبل از به کار گیری این گیاه حتما با دکتر مشورت کنین.

نکات اضافی

 • روز خود رو با نوشیدن یه لیوان آب و لیمو شروع کنین.
 • به طور روزانه آب و مایعات سالم بخورین تا به سوخت و ساز بدن کمک کنین.
 • صبحای زود چند دقیقه زیر نور خورشید قرار بگیرین تا بدن تون ویتامین D جذب کنه که واسه کاهش وزن ضروریست.
 • روز خود رو با خوردن یه صبحونه سالم شروع کنین.
 • تلاش کنین هر روز به جای خوردن 2 وعده غذایی بزرگ، 4 یا 5 وعده غذایی کوچیک و سالم بخورین.
 • بین وعده های اصلی حتما میان وعده های سالم بخورین.
 • آخر هفته ها به طور منظم ورزش کنین.
 • از استرس دور بمونین که باعث زیاد شدن وزن می شه.
 • به اندازه کافی بخوابین چون کم خوابی موجب زیاد شدن وزن می شه.
 • از سیگار، الکل، قندهای تصفیه شده و چربیای اشباع شده دور بمونین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may have missed