ژانویه 26, 2021

10 گیاه دارویی بومی ایران برای درمان سوختگی | طب ایرانی

1 min read

10 گیاه دارویی بومی ایران واسه درمان سوختگی

10 گیاه دارویی بومی ایران واسه درمان سوختگی

پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی

یافته های تحقیق محققان کشورمون نشون داد که 10 گیاه دارویی موجود در فلور گیاهی ایران به دلیل اثرات برجسته و فعالیت ضدالتهابی، افزایش فعالیتای آنتی اکسیدانی و رگ زایی از اهمیت خاصی در روند بازسازی زخم های سوختگی بهره مند هستن.

پوست از سه لایه اپیدرم، میان درم و هیپودرم تشکیل شده و به دلیل برخورداری از نقش مراقبت، دفع مواد زائد و کمک به سنتز ویتامین D مهم ترین بخش حسیه. ناهنجاریای به وجود اومده به وسیله سوختگی دلیل مشکل در کارکرد پوست می شن. بازسازی این جور ضایعات به نقش سلولای فیبروبلاست و بازسازی محیط خارج سلولی که شامل مقدار زیادی کلاژن باشه، وابسته.

یکی از دلیلای کلی مرگ ومیر و ناتوانیا در دنیا، سوختگیای پوسـت و ضـایعات حاصل از اون هستش. این جور آسیبا جدا از مشکل درمان و هزینه اونا، ممکنه به ناهنجاریای روانی ازجمله انزواطلبی و یا حتی افسردگی منجر شن.

میـزان سوختگی در ایران نسبت به کشورای دیگه دنیا تقریباً بـالا بـوده و اندازه کشندگی سوختگی حدودا 28 تا 34 درصد تعیین شده.

استفاده از گیاهان دارویی بـه دلیـل مشکلات جانبی کمتر، مختلفی ترکیبات مؤثره موجـود در گیاهان و هزینه های اقتصادی پایین تر یکی از روشای مهم درمـانی در این مورده .

در این مورد محققان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بررسی مقالات منتشرشده از اول سال 1953 تا سال 2016 میلادی به جستجوی کلیدواژهای سـوختگی، تـرمیم زخـم، گیاهـان دارویـی و نیـز ترکیبی با عناوین اثـر گیاهان دارویی برترمیم زخم سوختگی پرداختن.

به گفته افشار و همکاران، مجریان این تحقیق، 10 گونه گیاهی یافت شده در این مورد عبارت از ابوخلسا، چای سبز، چای کوهی یا علف چای، گیاه آب بشقابی، تشنه داری، آلوئه ورا، به دانه، پنیرک صحرایی، گل همیشه بهار و گیاه مورد است.

مثلا گیاه ابوخلسا یـا هواچوبـه گیـاهی از تیـره گاوزبـانه که به عنوان ضدعفونی کننده مصرف می شه. روغن گیاه ابوخلسا واسه بهبود سوختگی و جراحتای پوست خوبه.

هم اینکه عوامل نورونی و هورمونی زیادی در عصاره چای سبز (EGCG) با خاصیت آنتی باکتریال و ضدویروسی، نواحی زخم رو در جهت تسریع درمون زخم تحت اثر قرار میدن.

در این مطالعه مشخص شد گیاه آب بشقابی با در نظر گرفتن اثرات برجسته تر در فعالیت ضدالتهابی، افزایش اپی تلیزاسیون، افزایش افزایش فیبروبلاستا، افزایش فعالیتای آنتی اکسیدان، سنتز کلاژن و رگ زایی اثر بیشتری روی روند بازسازی زخم سوختگی داشته.

به نظر می رسه با بررسی و مقایسه کامل انجام شده روی خواص ترمیمی 10 گیاه دارویی فلور ایران، با انجام تحقیقات آزمایشگاهی بیشتر میشه از ترکیبات موجود در این گیاهان در روند بازسازی زخم سوختگی استفاده کرد.

می تونیم بگیم یافته های تحقیق فوق به صورت مقاله ای علمی پژوهشی در نشریه «دانشگاه علوم پزشکی گرگان» به چاپ رسیده.ایسنا

.

منبع : pezeshk.us

جمع آوری به وسیله بخش طب سنتی و گیاهان دارویی | خواص عرقیات سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may have missed