ژانویه 23, 2021

10 چیزی که باید درباره دیابت بدانید

1 min read

: 10 چیزی که باید درباره دیابت بدونین

: غربالگری دیابت نوع 2 به خاطر تشخیص زودتر از موعد متعارف و شروع درمان از اهمیت خاص ای برخورداره. در صورت نبود درمان، نتیجه های این مریضی می تونن جدی و حتی کشنده باشن.
به نقل از عصر ایران، چهاردهم نوامبر روز جهانی دیابت بود. دیابت یکی از بیماریای شایع در سراسر دنیاس و حتی در آدمایی که به نظر سالم می رسن، ممکنه مریضی پیش دیابت تشخیص داده شه. بر همین اساسه که فدراسیون بین المللی دیابت (IDF) در سال جاری میلادی تلاشای خود رو بر اهمیت غربالگری به خاطر حصول اطمینان از تشخیص زودتر از موعد متعارف و درمان دیابت نوع 2 متمرکز کرده.

به گزارش "کر2"، در ادامه 10 چیز که باید درباره این مریضی بدونین ارائه شده.
مردم چیجوری به دیابت گرفتار می شن؟
بستگی داره. شکل های جور واجور مختلفی از دیابت وجود دارن، اما شایع ترین اونا دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 هستن. دیابت نوع 1 بیماریه که از زمان تولد یا دست کم از سن جوونی شکل میگیره. دیابت نوع 2 می تونه هر فردی در هر سنی رو گرفتار کنه و در واقع قابل پیشگیریه، با اینکه بعضی افراد نسبت به بقیه در خطر بیشتری واسه دچار شدن به این مریضی قرار دارن. از عوامل خطرآفرین دچار شدن به دیابت نوع 2 میشه به سابقه خانوادگی، رژیم غذایی ناسالم، نبود فعالیت بدنی، و فشار خون بالا اشاره کرد.
دیابت به واقع چیه؟
افراد گرفتار به دیابت توانایی تولید انسولین لازم واسه حفظ سلامت خود رو ندارن. وقتی که غذا می خورید، بدن شما غذا رو به قند، یا گلوکز تبدیل می کنه. در این مرحله، لوزالمعده باید انسولین ترشح کنه. انسولین مثل کلیدی عمل می کنه که سلولا رو باز کرده و به گلوکز اجازه ورود میده و به فرد اجازه میده از گلوکز واسه به دست آوردن انرژی استفاده کنه. اما وقتی به دیابت گرفتار هستین، این سیستم کار نمی کنه.
دیابت نوع 1 چیه؟
شکل شدیدتر از مریضی دیابت حساب می شه که بعضی وقتا به نام «دیابت نوجوون» هم شناخته می شه چون یا در زمان تولد وجود داشته یا در دوران کودکی یا نوجوونی فرد به اون گرفتار می شه.
چیزی که اتفاق می افته این گونه س: لوزالمعده شامل سلولایی به نام سلولای جزیره ایه که گلوکز در خون رو تشخیص میدن و در عکس العمل به اون، مقدار لازم از انسولین رو واسه عادی سازی سطوح قند خون تولید می کنن. انسولین به گلوکز اجازه ورود به سلولا رو میده و از این روش اونا می تونن انرژی تولید کنن.
در دیابت نوع 1، سیستم ایمنی بدن به اشتباه این سلولای تولیدکننده انسولین رو به عنوان یه جسم خارجی شناسایی کرده و اونا رو نابود می کنه. این حمله به نام مریضی خود ایمنی شناخته می شه و محققان به طور کامل متوجه چرایی اتفاق افتادن اون نشده ان.
بدون انسولین، قند در خون باقی می مونه و زیاد می شه و در نتیجه، سلولای بدن با کمبود گلوکز مواجه می شن. واسه مقابله با این شرایط، بیماران گرفتار به دیابت نوع 1 باید انسولین تزریق کنن تا گلوکز رو به سلولای بدن خود برسانند.
دیابت نوع 2 چیه؟
دیابت نوع 2 شایع ترین نوع این بیماریه که در گذشته افراد معمولا پس از 35 سالگی به اون گرفتار می شدن. اما شرایط حالا تغییر کرده چون اندازه گسترش اون بین کودکان و جوانان رو به زیاد شدنه. بر خلاف دیابت نوع 1، افراد گرفتار به دیابت نوع 2 مقداری از انسولین لازم خود رو تولید می کنن، اما این اندازه بیشتر کافی نیس. در بعضی موارد، انسولین تلاش می کنه سلولای بدن رو باز کنه تا امکان ورود گلوکز جفت و جور شه، اما بنا به دلایلی این اتفاق رخ نمی ده. در بعضی موارد، داروهای خوراکی می تونن به بدن در استفاده موثرتر از انسولین خود کمک کنن، و در موارد شدیدتر تزریق انسولین نیازه.
شکل های جور واجور دیگه دیابت چه هستن؟
دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 شایع ترین شکل های جور واجور این مریضی هستن اما شکل های جور واجور دیگری از این مریضی هم وجود دارن که شامل پیش دیابت و دیابت بارداری، که در دوران بارداری اتفاق می افته، می شن. تشخیص دیابت بارداری به معنی ابتلای فرد به دیابت قبل از بارداری یا موندگاری اون پس از زایمون نیس، اما ایشون باید طی دوران بارداری سطوح قند خون رو مدیریت کنه.
چند نفر از مریضی دیابت رنج می برن؟
طبق گزارش IDF، دیابت الان 371 میلیون نفر رو در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده، و 187 میلیون نفر از اونا حتی از این موضوع آگاه نیستن. آزمایش سازمان بهداشت جهانی هم نشون میده تا سال 2030، تعداد افراد گرفتار به دیابت بیشتر از دو برابر می شه. طی یه دهه گذشته، تعداد افراد گرفتار به دیابت ساکن در آمریکا رشد تقریبا 50 درصدی رو تجربه کرده و به 29 میلیون نفر یا 9. 3 درصد از جمیعت این کشور رسیده. از این تعداد، تقریبا 1. 25 میلیون کودک و بزرگسال آمریکایی به دیابت نوع 1 گرفتار هستن.
دیابت چقدر جدیه؟
طبق گزارش موسسه تحقیق دیابت آمریکا، این مریضی هفتمین عامل مرگ و میر در آمریکا حساب می شه و آمار مرگ و میر به وجود اومده توسط اون بیشتر از کل بیماریای ایدز و سرطان پستون گزارش شده. دیابت هزینه هرساله 245 میلیون دلاری رو واسه این کشور به همراه داره.
به چه دلیل تشخیص خیلی زود دیابت اهمیت داره؟
غربالگری دیابت نوع 2 به خاطر تشخیص زودتر از موعد متعارف و شروع درمان از اهمیت خاص ای برخورداره. در صورت نبود درمان، نتیجه های این مریضی می تونن جدی و حتی کشنده باشن. بعضی از این پیامدها شامل مریضی قلبی و سکته مغزی می شن و طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از مریضی آمریکا، دیابت دلیل اصلی مشکل کلیه، قطع عضو در اندامای پایین تنه و موارد جدید نابیناییه.
از کجا تشخیص بدیم به دیابت گرفتار هستیم؟
طبق گزارش انجمن دیابت آمریکا، نشونه های شایع دچار شدن به دیابت شامل موارد زیر می شن:
تکرر ادرار
احساس تشنگی بسیار
احساس گرسنگی بسیار – حتی وقتی که غذا خوردین
خستگی شدید
تاری دید
بردیگیا و کبودیایی که به کندی خوب می شن
کاهش وزن – حتی وقتی که به اندازه کافی غذا می خورید (نوع 1)
احساس سوزن سوزن شدن، درد، یا بی حسی در دستا و پاها (نوع 2)
چیجوری خطر دچار شدن به دیابت نوع 2 رو کاهش دهم؟
از اونجایی که دیابت نوع 2 کلا با اضافه وزن و نبود جنب و جوش کافی پیوند خورده، ورزش منظم گزینه خوبی واسه آغازه. از دیگر مواردی که باید مورد توجه قرار بگیرن میشه به حذف یا کاهش مصرف قندهای فرآوری شده، حذف یا کاهش مصرف الکل (الکل کلا پر از قنده)، و افزایش مصرف چربیای سالم مانند چربیای اشباع نشده تک پیوندی که در آووکادو، روغن زیتون، و شیر نارگیل وجود دارن، اشاره کرد. به طور همزمان، شما باید مصرف چربیای ترانس “” href=””http://tandorosti.akaup.com/health/taghziyeh-salem/news20175252113077182.html”” rel=”noopener noreferrer”nofollow noopener”” target=””_blank””>چربیای ترانس که معمولا در غذاهای فرآوری شده وجود دارن رو کم کنین.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.